Parādnieku saraksts ir atrisināma problēma – rīkojies gudri

Nevienam negribas kļūt par parādnieku, taču ne viss dzīvē notiek pēc plāna. Kredīti, nodokļi, uzturlīdzekļi – visi šie maksājumi apēd lielu budžeta daļu. Tāpēc nav brīnums, ka reizēm naudas vienkārši pietrūkst un nekavējoties sāk veidoties parādi.

Šajā rakstā parunāsim par svarīgu tēmu – kas patiesībā ir parādnieku saraksts, kā tur var nokļūt un, pats galvenais – kā izsvītrot savu vārdu no šīs datubāzes. Turpini lasīt un iegaumē mūsu rekomendācijas!

Parādnieku saraksts– 3 datubāzes, no kurām jāizvairās

Kredītu kavējumi ir tikai viens iemesls, kāpēc personas vārds var tikt iekļauts parādnieku reģistros.

Pašlaik Latvijā ir vairākas oficiālas parādnieku datubāzes, piemēram:

  • VID parādnieku saraksts – nodokļu nemaksātāju sarakstā nonāk personas, kuras nav savlaicīgi nokārtojuši savas saistības valsts priekšā. Ja personai ir parāds, informācija par to parādās lietotāja profilā VID elektroniskajā sistēmā eds.vid.gov.lv.
  • Uzturlīdzekļu parādnieku saraksts – informāciju par uzturlīdzekļu jeb alimentu parādniekiem apkopo Uzturlīdzekļu garantijas fonds (UGF). UGF parādnieku saraksts ir pieejams portālā Latvija.lv, un ar to var iepazīties, ja ir zināmi potenciāla uzturlīdzekļu nemaksātāja personas dati, piemēram, personas kods.
  • Privātās parādvēstures datubāzes – Creditreform, Lindorff, Kredītu informācijas birojs ir vislielākie parādvēstures reģistri Latvijā. Informāciju šiem uzņēmumiem nodod kreditori un daži citi uzņēmumi, piemēram, apdrošināšanas sabiedrības, komunālo pakalpojumu sniedzēji, būvnieki u.c.

Parādnieku melnais saraksts glabā informāciju piecus gadus, ja parāds tiek nomaksāts, un 10 gadus, ja parāds netiek atmaksāts. Kamēr personas vārds glabājas reģistros, bijušajam parādniekam var būt apgrūtināta pieeja jauniem aizdevumiem.

Kā redzi, parādnieku melnais saraksts var negatīvi ietekmēt personas dzīvi, tāpēc tagad detalizēti parunāsim par to, kā rīkoties, lai Tavs vārds nekad neparādītos šajos reģistros!

Labākās stratēģijas, kā nekļūt par parādnieku

Pirmais noteikums, par kuru vēlamies pastāstīt, ir šāds – izvairīties no nokļūšanas parādvēstures datubāzēs ir daudz vieglāk, nekā izsvītrot savu vārdu no parādnieku sarakstiem. Veltot laiku kredītlīgumu un likumu izpētei, plānojot budžetu un neizvairoties no komunikācijas ar valsts iestādēm un kreditoriem, tu vari līdz minimumam samazināt parādu veidošanās varbūtību.

Ja tu strādā algotu darbu, un tas ir tavs vienīgais ienākumu avots, ar nodokļu nomaksu nodarbojas darba devējs. Bet, ja tu saņem autoratlīdzības, maksā mikrouzņēmuma nodokli vai pelni ar investīcijām, tev pašam jāparūpējas par nodokļu savlaicīgu samaksu.

Informāciju par nodokļu nomaksas kārtību vari atrast:

  • Latvijas likumos
  • VID mājaslapā
  • informatīvajos rakstos internetā

Vienmēr pildi savas saistības, vai tie būtu nodokļi vai alimenti, un tavs vārds netiks iekļauts parādnieku reģistros. Atceries, ka finanšu sarežģījumu gadījumā tev obligāti jāsazinās ar attiecīgo instanci – VID vai UGF, lai atrastu izeju un vienotos par pakāpenisku saistību izpildīšanu. Būtībā, tas pats attiecās arī uz kredītu nomaksu, taču par šo parādnieku datubāzi vērts parunāt detalizētāk.

Latvijas Bankas kredītu reģistrs un privātās parādnieku datubāzes, piemēram, Creditreform parādnieku saraksts satur informāciju par privātpersonu parādiem kreditoriem. Kredītu kavējumi rodas dažādu iemeslu dēļ.

Var izdalīt četras stratēģijas, kas palīdz aizņemties drošāk un atbildīgāk:

  • Pirms aizņemšanās vienmēr salīdzini dažādus piedāvājumus un nekad nepiesakies pirmajam šķietami izdevīgajam kredītam.
  • Obligāti iepazīsties ne tikai ar reklāmas informāciju, bet arī ar kredītlīgumu.
  • Pārliecinies, ka tev ir skaidri visi kredītlīguma nosacījumi.
  • Aizņemies tikai tad, ja tev ir stabils darbs un regulāri ienākumi, kas ļauj segt aizdevumu noteiktajā termiņā.

Ja tevi uztrauc liels kredītu slogs, pievērs uzmanību tādam pakalpojumam kā kredītu apvienošana. Apvienojot vairākus aizdevumus vienā, tu iegūsi garāku atmaksas termiņu un zemāku procentu likmi, tādējādi izvairoties no potenciāliem parādiem.

Taču, ja parādi jau ir tava realitāte, jāmeklē veids, kā tikt ar tiem galā. Uzzini raksta turpinājumā, kas jādara, lai atbrīvotos no parādnieka statusa!

netcredit-IIN-1

3 risinājumi parādniekiem

Pirmām kārtam, neuztraucies – parādnieku saraksts nav pati patīkamākā lieta dzīvē, taču nav arī pasaules gals.

Atrast izeju no situācijas ir salīdzinoši viegli, ja vien tu izpildi divas pamatprasības:

  • Patiešām vēlies atbrīvoties no parādiem
  • Esi gatavs sadarboties ar kreditoriem un valsts iestādēm, pildot likumā noteiktās prasības

Lūk, trīs stratēģijas, kas palīdzēs izkļūt no parādnieku reģistriem.

1. Vienošanās ar VID par nodokļu parādu nomaksu

Valsts ienākumu dienests piedāvā parādniekiem veikt labprātīgu parādu nomaksu. Atceries, ka parāda piedziņa tiesas ceļā ir pēdējais risinājums, no kura var viegli izvairīties. Viss, kas tev vajadzīgs, ir savlaicīgi sākt pārrunas ar VID.

Nodokļu parādnieku saraksts satur tikai to personu vārdus, kuras ir ignorējušas VID sniegtās iespējas tikt galā ar parādiem bezstrīda ceļā. VID mājaslapā atradīsi detalizētu infografiku ar norādījumiem, kā rīkoties dažādās situācijās – ienāc un uzzini!

2. Uzturlīdzekļu parāda nomaksa

Norēķināties ar uzturlīdzekļu parādiem var būt sarežģīti, jo parādniekam gan jāatmaksā parāds Valsts uzturlīdzekļu fondam, gan jāturpina ik mēnesi maksāt uzturlīdzekļus likumā vai tiesas spriedumā noteiktajā apjomā.

Ja alimentu parādnieku saraksts satur tavu vārdu, risinājums ir tikai viens. Pēc iespējas ātrāk samaksāt parādus un turpmāk ievērot savus vecāka pienākumus.

3. Kredītu parādu nomaksa

Tāpat kā VID, arī kredītiestādes neuzsāk parādu piedziņas procesu nākamajā dienā pēc kredīta termiņa kavēšanas. Kredītinformācijas biroju likuma 11. pantā ir teikts, ka iekļaut personas vārdu parādnieku sarakstā var 60 dienas pēc termiņa kavējuma un 30 dienas pēc brīdinājuma nosūtīšanas.

Līdz ar to, Lindorff parādnieku saraksts un citas parādvēstures datubāzes nekļūs par problēmu, ja savlaicīgi vienosies ar aizdevēju par parādu nomaksu. Tev ir vismaz mēnesis, lai sazinātos ar kreditoru, izskaidrotu viņam savu situāciju un kopīgiem spēkiem atrastu piemērotu risinājumu.

Kreditors var piedāvāt aizdevuma atmaksas grafika restrukturizāciju, bet tu pats vari mēģināt apvienot kredītus, pārfinansējot parādus pie cita aizdevēja. Jāsaka, ka kredītu apvienošanu labāk veikt pirms parādu veidošanas, jo tas nodrošina izdevīgākus pārkreditēšanas nosacījumus.

Kredīta iespējas parādniekiem

Lai gan parādniekiem nav ieteicams uzņemties papildu kredītsaistības, tomēr dzīvē mēdz gadīties visdažādākās situācijas. Ja parādnieku saturs VID, uzturlīdzekļu garantiju fonda publiskais parādnieku saraksts un citas attiecīgās datubāzes satur tavu vārdu, noformēt parastu aizdevumu var būt grūti.

Mūsdienās aizdevēji arvien biežāk izvēlas sadarboties tikai ar klientiem ar pozitīvu kredītvēsturi, tāpēc kredīts parādniekiem ir samērā reta parādība.

Reta, taču ne neiespējama! Mēs, kredītu salīdzināšanas portāls Netcredit.lv, apkopojam informāciju par visiem Latvijā pieejamajiem aizdevumiem. Izmanto mūsu portālu, lai uzzinātu, kur atrodami ātrie kredīti ar negatīvu kredītvēsturi bez darba vietas.

Veido atbildīgu attieksmi pret finansēm, plāno ikmēneša budžetu un ievēro speciālistu padomus, un tavā dzīvē sāksies jauns posms. Bez parādiem un ar lielisku finanšu drošības sajūtu. Novēlam tev, lai nākotnē tavs vārds un parādnieku saraksts vairs nekad nesatiktos!

Lasīt saistītos rakstus

Visi ieraksti
Visi ieraksti
Scroll Up