Naudas aizdevums un parādi: galvenais, kas jāzina ikvienam

Diez vai būs pārspīlējums teikt, ka teju ikviens cilvēks kādreiz bija aizņēmis vai aizdevis naudu. Atbalstīt draugu vai radinieku vai lūgt atbalstu ir pašsaprotami, taču finanšu lietās mēdz gadīties arī sarežģījumi. Kā rīkoties, ja cilvēks neatdod naudu? Kādas ir aizņemšanās iespējas cilvēkiem ar parādiem? Meklē atbildes uz svarīgākajiem jautājumiem mūsu jaunajā bloga rakstā!

Draudzīgi risinājumi finanšu sarežģījumiem

Ir ne mazums iemeslu, kāpēc cilvēks neatdod parādus, un ne vienmēr tas notiek ļaundarības dēļ. Ja ieplānotais naudas aizdošanas termiņš jau sen ir pagājis, bet no parāda atgriešanas nav ne miņas, iespējams, Tev noderēs mūsu padomi:

  • piedāvā alternatīvus parāda atgriešanas veidus. Ja aizņēmējs vēlas atdot parādu, bet nevar to izdarīt nestabilas finanšu situācijas dēļ, viņš neatteiksies no iespējas norēķināties ar Tevi citā veidā. Piedāvā aizņēmējam veikt darbu vai izdarīt pakalpojumu Tev par labu, vai arī piedāvā barteri – lai aizņēmējs atdod Tev kādu mantu parāda vērtībā;
  • piedāvā parāda nomaksas plānu. Tu vari rīkoties arī kā profesionāls aizdevējs un piedāvāt aizņēmuma atmaksas plānu, ar nelieliem maksājumiem vairāku mēnešu garumā;
  • pasaki, ka nauda Tev ir vajadzīga steidzami. Uzstāj, ka sms kredīts un citi līdzīgi pakalpojumi Tev nederēs, un ka aizņēmēja pienākums ir palīdzēt Tev tāpat kā Tu kādreiz palīdzēji viņam; 
  • nosaki konkrētu termiņu un uzstāj uz parāda atgriešanas. Radikālākais risinājums ir prasīt naudu un neatkāpties, kamēr nebūsi saņēmis aizdevuma summu atpakaļ.

Ja draudzīgi risinājumi nepalīdz, bet Tu vēlies atgriezt aizdoto naudu, vari izmantot likumdošanas iespējas. Par spīti uzskatam, ka Civillikums regulē tikai rakstiskos līgumus, parādnieku var iesūdzēt tiesā arī bez parakstītas vienošanās par naudas aizdošanu.

Parāda piedziņa civiltiesiskā kārtībā

Aizdevējs, kuram neatdod naudu, ir tiesīgs uzsākt parādu piedziņu tiesā, bet, lai to izdarītu, ir jāapliecina parāda esamība. Visvieglāk to izdarīt, ja aizdevēja rīcībā ir parādkvīts, ko parakstījis aizņēmējs. Akcentējam, ka aizņēmējs nedrīkst atteikties parakstīt šādu kvīti un izsniegt to kreditoram, arī fiziskajai personai.

Ja iegūt no parādnieka kvīti nav iespējams, un pieredze liecina, ka naudas aizdevums tā arī paliks neatmaksāts, aizdevējs var pierādīt aizņēmuma faktu ar visiem atļautiem pierādījuma līdzekļiem – arī ar e-pastiem, izziņām un citiem rakstiskajiem apliecinājumiem. Ņem vērā, ka tiesa var kvalificēt parāda neatmaksāšanu ne tikai kā civilpārkāpumu, bet arī kā krimināli sodāmu rīcību – krāpšanu. Par krāpšanas fakta pierādīšanu ir atbildīga valsts, un izplatītākās krāpšanas pazīmes ir:

  • aizņemšanās no vairākiem cilvēkiem vienlaicīgi;
  • meli par naudas izlietošanu;
  • izvairīšanās no parāda atmaksas, pat daļēji u.c.

Aizņemšanās no fiziskajām personām un naudas aizdošana ir slidena tēma, no kuras daudzi labprāt izvairītos. Vieni negrib, lai par viņu finanšu sarežģījumiem uzzina pārēji, citi šaubas, vai aizdot naudu tuviniekiem ir ētiski. Ja dažādu iemeslu dēļ privāta aizņemšanās nav risinājums, ir vērts apdomāt pieteikšanos aizdevumam. Mūsdienās ir ne mazums kredītu veidu, kas var būt noderīgi dažādās dzīves situācijās: īstermiņa aizdevums, sms kredīts, patēriņa kredīts u.c.

Saņemt aizdevumu ar pozitīvu kredītvēsturi un labu maksātspēju ir samērā viegli, bet vai arī parādniekiem ir izredzes tikt pie aizņēmuma? Stāstām par to raksta turpinājumā!

Kredīts parādniekiem: vai reāli?

Aizdevums parādniekiem var būt pieejams divos veidos – vai nu kā kredīts ar nenokartotām parādsaistībām, vai arī kā aizdevums personām ar negatīvu kredītvēsturi pagātnes parādu dēļ. Lielākoties aizdevēji dod priekšroku klientiem ar pozitīvu kredītvēsturi, taču parādi nav nepārvārāms šķērslis jauna aizdevuma saņemšanai. Tiesa gan, ar nosacījumu – gan īstermiņa aizdevums, gan ilgtermiņa patēriņa kredīts parādniekiem var būt pieejami ar striktākiem noteikumiem.

Aizņēmējiem ar negatīvu kredītvēsturi var piedāvāt:

  • mazāku kredītlimitu;
  • īsāku atmaksas termiņu;
  • augstāku procentu likmi;
  • kredīta nodrošinājumu (kredītu ar ķīlu un/vai galvojumu).

Ņem vērā, ka ar parādnieku aizdevēji saprot cilvēku, kurš ir iekļauts parādvēstures datubāzēs. Lai nonāktu šādā reģistrā, ir jāatbilst vairākiem kritērijiem:

  • parādnieks nav rakstveidā iebildis pret parāda esamību vai apjomu;
  • parādnieks ir izteicis rakstisko iebildumus pret parāda esamību vai apjomu, bet tiesa, šķīrējtiesa vai parādu piedzinējs ir pamatojis parāda esamību;
  • maksājumu kavējums ir ilgāks par 60 dienām;
  • parāds nav samaksāts parādnieka iebildumu izteikšanas termiņā.

Parādnieku reģistros var nonākt ne tikai kavētu aizdevumu dēļ. Kredītvēsturi sabojā arī nenomaksātie rēķini, uzturlīdzekļi, soda naudas un visi pārējie maksājumi, kas personai jāveic likumā noteiktajā kārtībā.

NetCredit platformā atradīsi informāciju par dažādiem aizņemšanās variantiem, tostarp arī to, kur pieejams kredīts ar nenokārtotām parādsaistībām. Ņem vērā, ka savlaicīga kredītu apvienošana samazina parādu risku – izmanto Incredit vai citu aizdevēju pakalpojumus un pārkreditē aizdevumus, negaidot parādus!

Lasīt saistītos rakstus

Visi ieraksti
Visi ieraksti
Scroll Up