Tīra kredītvēsture – nozīmīga finanšu stabilitātei

Kļūdīties gadās katram, taču dažas kļūdas nopietni ietekmē turpmāko dzīvi. Ļoti nepatīkamas sekas var būt tiem, kas laicīgi nenokārto savas kredītsaistības. Cilvēkiem, kam nav tīra kredītvēsture, var nākties turpmāk dzīvot ar sabojātu kredītvēsturi.

Lasi tālāk un uzzināsi, kā neatmaksāts naudas aizdevums var novest pie šāda rezultāta, kādas problēmas tas rada un kā attīrīt savu kredītvēsturi gadījumā, ja jau sanācis palikt parādā! Pirms tiek izsniegts jauns kredīts parādniekam, jebkurš kredītdevējs izskata datu bāzēs pieejamo informāciju par konkrēto cilvēku. Turklāt, jo lielāks naudas aizdevums, jo vairāk kredītvēsture tiek pētīta.

Kas ietekmē kredītvēsturi?

Kredītvēsture veidojas ilgākā laika posmā un sastāv gan no izpildītām, gan neizpildītām saistībām pret aizdevējiem. Turklāt ar informāciju apmainās ne vien bankas un nebanku aizdevēji, bet arī dažādu pakalpojumu sniedzēji. Ja ir vēlme noskaidrot, kāda ir tava kredītvēsture aizdevēja acīm, mājaslapā manakreditvesture.lv vari pieslēgties ar savu interneta banku un divas reizes gadā bez maksas apskatīt savus datus.

Līdz ar to kredītvēsturē ir atrodama informācija par visdažādākajām saistībām, piemēram:

  • Patēriņa kredītiem un īslaicīgajām saistībām
  • Izmantotajām kredītkartēm
  • Studiju un studējošo kredītiem
  • Auto līzingiem
  • Hipotekārajiem kredītiem
  • Uzņēmumu, kuros esi dalībnieks, parādsaistībām
  • Ilgstoši kavētām rēķinu apmaksām pakalpojumu sniedzējiem

Reģistros ir redzamas gan tavas aktīvās, gan vēsturiskās saistības, kā arī parādīsies informācija par iepriekšējiem kavējumiem.  Vispilnīgāko un precīzāko informāciju par Latvijas iedzīvotāju kredītvēsturi iespējams iegūt no Latvijas Bankas, mājaslapā manidati.kreg.lv. Lai pieslēgtos šai sistēmai vajag elektroniski autentificēties, izmantojot Smart ID vai E-parakstu.

netcredit-tira-kreditvesture-2

Ierobežojumi cilvēkiem ar sabojātu kredītvēsturi

Sekas tam, ka kredītvēsturē redzami kavējumi un izvairīšanās no aizdevumu apmaksas ir bargas. Labākajā gadījumā aizdevēji turpmāk izsniegs kredītus par ļoti neizdevīgiem nosacījumiem, piemēram, ja cilvēkam ar labu kredītvēsturi gada procentu likme kredītam būtu 19%, tad cilvēkam ar “netīru” kredītvēsturi šāds naudas aizdevums tiktu piedāvāts ar 40% likmi. Tas nozīmē, ka par aizņemšanos var nākties pārmaksāt pat divas reizes.

Tāpat var gadīties, ka vēlies iegādāties kādu preci uz nomaksu, bet atšķirībā no citiem klientiem, tev var tikt palūgta pirmā iemaksa. Savukārt uz bezprocentu līzingu cilvēki ar “netīru” kredītvēsturi var pat neskatīties. Neviens galu galā arī nevēlas saņemt atteikumu auto vai hipotekārajam kredītam tikai tāpēc, ka pirms vairākiem gadiem ir vieglprātīgi uztvēris nesamaksātu ātro kredītu.

Kā attīrīt savu kredītvēsturi?

Sabojāta kredītvēsture nav gluži ēna, kas sekos līdzi līdz mūža galam, jo pēc noteikta laika ieraksti par kavētiem maksājumiem tiek dzēsti. Svarīgi ir neuzķerties uz kādu viltus darboņu solījumiem attīrīt kredītvēsturi par noteiktu samaksu, jo šos jautājumus regulē likumdošana un ļoti rūpīgi uzrauga kredītiestādes. Parādu nomaksa un laiks ir vienīgais risinājums ceļā uz dzīvi “no baltas lapas”.

Latvijā pastāv tikai divas opcijas, kas parāda jūsu kredītvēsturi labāku laika gaitā:

  • Atmaksājot visus kavētos maksājumus, kredītvēsture “attīrās” pēc pieciem gadiem
  • Nerisinot savas kredītsaistības, tās vairs neparādīsies aizdevējiem 10 gadus pēc tam, kad pirmo reizi kavēts maksājums.

Tātad, vislabākais veids, kā tikt pie tīras kredītvēstures, ir samaksāt visus kavētos maksājumus un piecus gadus izturēties atbildīgi pret jebkuru rēķinu. Šādi pierādot spēju atbildīgi izturēties pret finanšu saistībām, pēc pieciem gadiem atkal būs pieejams praktiski jebkurš naudas aizdevums.

netcredit-tira-kreditvesture-1

Neļauj naudas kredītam bojāt tavu kredītvēsturi

Lai nenonāktu līdz tam, ka ir jāuztraucas par kredītvēstures attīrīšanu, nepieciešams sekot vairākiem atbildīgas finanšu pratības principiem. Lai saprastu, cik daudz tu vari droši aizņemties, ir objektīvi jānovērtē savi ikmēneša ienākumi un izdevumi, noteiktu budžeta daļu atvēlot arī neprognozējamiem izdevumiem.

Piemēram, ja tava alga ir 800 eiro, no tās atņem visus gaidāmos ikmēneša izdevumus – maksu par dzīvokli, telekomunikācijām, transportu, pārtiku un sadzīves precēm. Un no atlikušās summas vismaz trešdaļu atstāj neprognozētiem izdevumiem. Tas arī ir tik, cik varēsi tērēt naudas aizdevuma atmaksai. Ja jūti, ka kredīts ir lielāks nekā tavi brīvie līdzekļi, izvēlies iespēju to atmaksāt pakāpeniski, nevis visu uzreiz.

Runā ar savu aizdevēju

Ja jau esi nonācis situācijā, kad neatmaksātais aizdevums ir lielāks par tavām konkrēta brīža finanšu iespējām, nekādā gadījumā neslēpies no aizdevēja. Atklāta saruna vienmēr būs labāka par izvairīšanos no komunikācijas ar to, kam esi parādā. Iespējams kredītu var sadalīt mazākos maksājumos, kas tev neradīs tik lielas problēmas.

Ja naudas aizdevums nav viens, bet tev ir vairāki kredīti, kas rada problēmas, iespējama kredītu apvienošana. Katrā ziņā, arī aizdevēju pārstāvji ir cilvēki un ar viņiem kopā ir iespējams meklēt risinājumus, lai viņi saņemtu savu naudu, bet klients netiktu iekļauts parādnieku sarakstā. Lai arī kādu aizdevuma veidu tu izvēlies, vienmēr atceries aizņemties atbildīgi, izvērtējot savas iespējas kredītu atmaksāt!

Lasīt saistītos rakstus

Visi ieraksti
Visi ieraksti
Scroll Up