Tīra kredītvēsture – nozīmīga finanšu stabilitātei

Kļūdīties gadās katram, taču dažas kļūdas nopietni ietekmē turpmāko dzīvi. Ļoti nepatīkamas sekas var būt tiem, kas laicīgi nenokārto savas kredītsaistības. Cilvēkiem, kam nav tīra kredītvēsture, var nākties turpmāk dzīvot ar sabojātu kredītvēsturi.

Lasi tālāk un uzzināsi, kā neatmaksāts naudas aizdevums var novest pie šāda rezultāta, kādas problēmas tas rada un kā attīrīt savu kredītvēsturi gadījumā, ja jau sanācis palikt parādā!

Kas ietekmē kredītvēsturi?

Kredītvēsture veidojas ilgākā laika posmā un sastāv gan no izpildītajām, gan neizpildītajām saistībām pret aizdevējiem. Turklāt ar informāciju apmainās ne vien bankas un nebanku aizdevēji, bet arī pakalpojumu sniedzēji.

Līdz ar to kredītvēsturē ir atrodama informācija par visdažādākajām saistībām, piemēram:

  • Patēriņa kredītiem un īslaicīgajām saistībām
  • Izmantotajām kredītkartēm
  • Studiju un studējošo kredītiem
  • Auto līzingiem
  • Hipotekārajiem kredītiem
  • Uzņēmumu, kuros esi dalībnieks, parādsaistībām
  • Ilgstoši kavētām rēķinu apmaksām pakalpojumu sniedzējiem

Pirms tiek izsniegts jauns naudas aizdevums, jebkurš kredītdevējs izskata datu bāzēs pieejamo informāciju par konkrēto cilvēku. Turklāt, jo lielāks naudas aizdevums, jo vairāk kredītvēsture tiek pētīta.

Ja ir vēlme noskaidrot, kāda ir tava kredītvēsture aizdevēja acīm, mājaslapā manakreditvesture.lv vari pieslēgties ar savu interneta banku un  divas reizes gadā bez maksas apskatīt savus datus. Tur būs redzamas gan tavas aktīvās, gan vēsturiskās saistības, kā arī parādīsies informācija par iepriekšējiem kavējumiem. 

Vispilnīgākā un precīzākā informācija par Latvijas iedzīvotāju kredītvēsturi iespējams iegūt no Latvijas Bankas mājaslapā entrust.bank.lv,. Taču, lai šai sistēmai pieslēgtos, būs nepieciešama eID karte un tās lasītājs.

netcredit-tira-kreditvesture-2

Kas notiek, ja kredītvēsture ir sabojāta?

Sekas tam, ka kredītvēsturē redzami kavējumi un izvairīšanās no aizdevumu apmaksas ir bargas. Labākajā gadījumā aizdevēji turpmāk izsniegs kredītus par ļoti neizdevīgiem nosacījumiem, piemēram, ja cilvēkam ar labu kretītvēsturi gada procentu likme kredītam būtu 19%, tad cilvēkam ar “netīru” kredītvēsturi šāds pat naudas aizdevums tiktu piedāvāts ar 40% gadam likmi. Tas nozīmē, ka par aizņemšanos var nākties pārmaksāt pat divas reizes.

Tāpat var gadīties, ka vēlies iegādāties kādu preci uz nomaksu, bet atšķirībā no citiem klientiem, tev var tikt palūgta pirmā iemaksa. Savukārt uz bezprocentu līzingu cilvēki ar “netīru” kredītvēsturi var pat neskatīties.

Taču sliktākajā gadījumā naudas aizdevums cilvēkam ar sabojātu kredītvēsturi vienkārši vairs nebūs pieejams. Aizvedēji nav ieinteresēti sadarboties ar cilvēkiem, kas nav ar darbiem apliecinājuši, ka spēj pret savām saistībām izturēties nopietni.

Īpaši tas attiecas uz īstermiņa aizdevējiem, kas neprasa ne ķīlu, ne galvotāju. Un neviens galu galā nevēlas saņemt atteikumu auto vai hipotekārajam kredītam tikai tāpēc, ka pirms vairākiem gadiem ir vieglprātīgi uztvēris nesamaksātu ātro kredītu.

Tāpat vienmēr jāatceras, ka par savu finanšu saistību nepildīšanu, ir iespējams cilvēku arī iesūdzēt tiesā. Gadījumā, ja tiesā uzvar prasības iesniedzējs, var nākties apmaksāt ne vien parādu, bet arī segt tiesāšanās izdevumus.

Kā kredītvēsturi attīrīt?

Sabojāta kredītvēsture nav gluži ēna, kas sekos līdzi līdz mūža galam, jo pēc noteikta laika ieraksti par kavētiem maksājumiem tiek dzēsti.

Latvijā pastāv divas dažādas iespējas:

  • Atmaksājot visus kavētos maksājumus, kredītvēsture “attīrās” pēc pieciem gadiem
  • Nerisinot savas kredītsaistības, tās vairs neparādīsies aizdevējiem 10 gadus pēc tam, kad pirmo reizi kavēts maksājums.

Tātad, vislabākais veids, kā tikt pie tīras kredītvēstures, ir samaksāt visus kavētos maksājumus un piecus gadus izturēties atbildīgi pret jebkuru rēķinu. Šādi pierādot spēju atbildīgi izturēties pret finanšu saistībām, pēc pieciem gadiem atkal būs pieejams praktiski jebkurš naudas aizdevums.

Svarīgi ir neuzķerties uz kādu viltus darboņu solījumiem attīrīt kredītvēsturi par noteiktu samaksu, jo šos jautājumus regulē likumdošana un ļoti rūpīgi uzrauga kredītiestādes. Parādu nomaksa un laiks ir vienīgais risinājums ceļā uz dzīvi “no baltas lapas”.

netcredit-tira-kreditvesture-1

Ievēro šo, lai naudas aizdevums nebojā kredītvēsturi!

Lai nenonāktu līdz tam, ka ir jāuztraucas par kredītvēstures attīrīšanu, nepieciešams sekot vairākiem atbildīgas finanšu pratības principiem.

Aizņemies tik, cik var atmaksāt

Lai saprastu, cik daudz tu vari droši aizņemties, ir objektīvi jānovērtē savi ikmēneša ienākumi un izdevumi, noteiktu budžeta daļu atvēlot arī neprognozējamiem izdevumiem. Piemēram, ja tava alga ir 800 eiro, no tās atņem visus gaidāmos ikmēneša izdevumus – maksu par dzīvošanu, telekomunikācijām, transportu, pārtiku un sadzīves precēm. Un no atlikušās summas vismaz trešdaļu atstāj neprognozētiem izdevumiem.

Atlikušā summa būs maksimums, kādu varēsi tērēt, lai naudas aizdevums tiktu atmaksāts. Ja jūti, ka naudas aizdevums ir lielāks nekā tavi brīvie līdzekļi, izvēlies iespēju to atmaksāt pakāpeniski, nevis visu uzreiz.

Neizvairies no komunikācijas ar aizdevēju

Ja jau esi nonācis situācijā, kad nauda aizdevums ir lielāks par tavām konkrēta brīža finanšu iespējām, nekādā gadījumā neslēpies no aizdevēja. Atklāta saruna vienmēr būs labāka par izvairīšanos no komunikācijas ar to, kam esi parādā. Iespējams naudas aizdevums ir sadalāms mazākos maksājumos, kas Tev neradīs tik lielas problēmas.

Ja naudas aizdevums nav viens, bet tev ir vairāki kredīti, kas rada problēmas, iespējama kredītu apvienošana. Katrā ziņā, arī aizdevēju pārstāvji ir cilvēki un ar viņiem kopā ir iespējams meklēt risinājumus, lai viņi saņemtu savu naudu, bet klients netiktu iekļauts parādnieku sarakstā.

Lai arī kādu aizdevuma veidu tu izvēlies, vienmēr atceries aizņemies atbildīgi, izvērtējot savas iespējas kredītu atmaksāt!

Lasīt saistītos rakstus

Visi ieraksti
Visi ieraksti
Scroll Up