Hipotekārais kredīts - svarīgākais aizdevums Tavā mūžā

Ja mājokļa iegādei ir nepieciešams kredīts, tad pirmais, kur vērsties ir jūsu ikdienā izmantotā banka. Bet, lai pārliecinātos par piedāvājuma izdevīgum, iesakām izvērtēt arī ciitis varintus Hipotekārais kredīts ir būtisks ieguldījums, tāpēc ir svarīgi novērtēt, kas ir izdevīgākais tieši Jūsu situācijai. Ir daudz lietas, kas jāpārdomā – hipotekārā kredīta termiņš, ķīla, specifisiskie noteikumi.

Esam sagatavojuši īsu, bet konkrētu ceļvedi hipotekāro aizdevumu nozarē – lasi tālāk un iepazīsties ar šo specializēto aizdevumu tuvāk!

Vairāk informācijas

(4 Atsauksmes)
Informācija, kas ir norādīta tabulā ir ņemta no aizdevēja mājaslapas un tā var būt novecojusi, tāpēc aicinām ziņot mums par novecojušu informāciju sazinoties ar mums.
 
Mēs cenšamies atjaunot informāciju tabulā pēc iespējas ātrāk, bet ne vienmēr to varam izdarīt, tāpēc, ja vēlaties saņemt precīzākus datus, tad apmeklējiet aizdevēja mājaslapu.

Atsauksmes

Ļoti pozitīvi novērtēju nebanku hipotekāros aizdevumus. Pati noformēju kredītu privātmājai ar adekvātiem nosacījumiem. Arī apkalpošana ir maksimāli ātra un laipna.

Ļita /

Ar NetCredit atradu pāris piemērotos piedāvājumus dzīvokļa kredītam, bet izlēmis vēl neesmu. Paldies par iespēju salīdzināt visus piedāvājumus vienā lapā!

Ojārs /

Mana pieredze ar mājokļa kredītiem ir dažāda, ir bijuši gan labi, gan slikti momenti. Varu teikt, ka nav lielas nozīmes, vai aizņemies bankā vai pie nebanku aizdevējiem, galvenais ir stabili ienākumi un uzmanība pret detaļām. Iesaku nesteigties un ikvienu līgumu izvērtēt pie neatkarīga jurista.

Kaspars /

Ļoti nepatīk gaidīt, bet mājokļa kredīts tomēr nav ātrais aizdevums – man viss process no pirmajiem meklējumiem internetā līdz līguma parakstīšanas aizņēma pusgadu. Savu lēmumu nesteigties nenožēloju, jo bija jāizpēta sīkākās detaļas un jāuzdod desmitiem jautājumu.

Anne /

netcredit-majokla-kredits

Īsumā par hipotekāro kredītu

Hipotekārais jeb mājokļa kredīts ir aizdevums nekustamā īpašuma iegādei, būvniecībai vai labiekārtošanai. Tas ir ilgtermiņa kredīts ar vidējo atmaksas termiņu no 10 līdz 30 gadiem, un to var saņemt konkrēta īpašuma pirkšanai vai labiekārtošanai.

Hipotekārais kredīts nav interneta aizdevums – lai gan pieteikšanās un sākotnēja kredīta konsultācija var norisināties arī tiešsaistē. Dokumentu noformēšana, komunikācija ar kreditoru un līguma parakstīšana parasti notiek klātienē.


TOP hipotekārie aizdevēji Latvijā

Hipotekāro kredītu nozarē Latvijā dominē bankas, bet no jauna izsniegtajos nebanku aizdevumos mājokļa kredīti pagaidām aizņem pieticīgos, bet stabilos 2%. Komercbanku piedāvājumā ir pārstāvētas visas lielākās Latvijā strādājošās bankas:

  • Swedbank hipotekārais kredīts – līdz 200000 eiro uz termiņu līdz 30 gadiem;
  • SEB hipotekārais kredīts – atkarībā no aizdevuma veida (iegādei, būvniecībai, ar “nolikto atslēgu” iespēju) no 60 līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības ar maksimālu atmaksas termiņu līdz 30 gadiem;
  • Citadele hipotekārais kredīts – līdz 300 000 eiro līdz pat 30 gadiem;
  • Luminor hipotekārais kredīts (iepriekš pazīstams arī kā DNB vai Nordea hipotekārais kredīts) – līdz 250 000 eiro uz maksimāli 30 gadiem.

Hipotekārā kredīta izsniedzējam mēdz būt īpašie piedāvājumi atsevišķiem nekustamo īpašumu objektiem. Piemēram, hipotekārais kredīts Swedbank var būt pieejams ar 50-100% atlaidi aizdevuma izsniegšanas maksai, ja aizņēmējs iegādājas bankas piedāvāto īpašumu un izmanto speciālo atlaižu kodu.

SEB, Luminor, Citadele, Swedbank mājokļa kredīts ir pieejams arī ar valsts galvojumu – lasi raksta turpinājumā, kas tas ir, un kas var to izmantot.

Hipotekāro kredītu veidi

Kredīts ar valsts galvojumu

Mājokļa iegāde nav joka lieta, un daudzus potenciālus pircējus nodarbina viens lielais jautājums – kā samazināt kredīta izmaksas? Atsevišķām cilvēku grupām ir pieejams valsts atbalsts jeb hipotekārais kredīts ar valsts galvojumu. Tam var pieteikties ģimenes ar bērniem līdz 23 gadu vecumam, kā arī jaunie speciālisti ar vidējo profesionālo vai augstāko izglītību un vecumā līdz 35 gadiem.

Valsts attīstības finanšu institūcija ALTUM nodrošina kredīta garantiju un pirmās iemaksas samazinājumu. Lūk, kā tās notiek:

  • jaunās ģimenes saņem atlaidi pirmajai iemaksai atkarībā no bērnu skaita ģimenē (no 10 līdz 20%, naudas izteiksmē no 10 000 līdz 20 000 eiro), ja darījuma summa nepārsniedz 200 000 EUR;
  • jaunie speciālisti saņem atlaidi pirmajai iemaksai līdz 20%, bet ne vairāk par 50 000 eiro. Abos gadījumos garantijas termiņš ir līdz 10 gadiem.

Mājokļa kredīts ar valsts galvojumu var būt parocīgs aizņēmējiem ar stabiliem un pietiekami lieliem ienākumiem, kuriem tomēr trūkst iespēju sakrāt lielu summu pirmajai iemaksai. Taču nejauc valsts galvojumu un atlaidi pirmajai iemaksai ar kredītu bez pirmās iemaksas – par to pastāstīsim raksta turpinājumā.

Hipotekārais kredīts bez pirmās iemaksas

Standarta mājokļa kredīta pirmā iemaksa sastāda aptuveni 10-20% no īpašuma tirgus cenas, bet var būt arī lielāka vai mazāka, ja kredītam tiek piešķirta valsts garantija. Hipotekārais kredīts bez pirmās iemaksas ir samērā reti sastopams pakalpojums, kas sniedz iespēju iegādāties īpašumu kredītā, nekrājot naudu pirmajai iemaksai. Šāds mājokļa kredīta veids izmaksā vairāk, jo palielinās gan aizdevuma kopējā summa, gan procentu likme. Mājokļa kredīts ar 100% atlaidi pirmajai iemaksai ir ekskluzīvs un reti sastopams nebanku nozares piedāvājums.

Hipotekārais kredīts ar sliktu kredītvēsturi

Negatīva, slikta, sabojāta kredītvēsture liecina par to, ka aizņēmējam ir bijuši finanšu sarežģījumi. Ja problēmas ir palikušas pagātnē, un aizņēmējs var apliecināt regulārus ienākumus un pietiekamu maksātspēju, hipotekārais kredīts ar sliktu kredītvēsturi var tikt piešķirts. Tam gan var būt salīdzinoši augstāka procentu likme un zemāks kredītlimits. Taču, ja parādi ir aktīvi, pret aizņēmēju ir sākts parādu piedziņas process, vai arī ir uzsākta maksātnespējas procedūra, hipotekārais kredīts nebūs pieejams ne bankā, ne pie nebanku aizdevējiem.

Hipotekārais kredīts prasa zināmu drosmes devu – pat cilvēkam ar stabiliem un pietiekamiem ienākumiem var būt psiholoģiski grūti uzņemties ilgtermiņa kredītsaistības. Atceries, ka mājokļa kredīts nav stafete, un ka ātrumam šeit nav nekādas nozīmes.

Nesteidzies, iepazīsties ar dažādiem piedāvājumiem NetCredit mājaslapā un izdari pārdomātu izvēli. Aizņemies atbildīgi, izvērtējot savas iespējas atmaksāt.

Nosacījumi un prasības: kas jāņem vērā aizņēmējam?

Mājokļa kredīts uzliek uz aizņēmēja ilgtermiņa parādsaistības, tāpēc aizdevuma nepieciešamība jāizvērtē īpaši rūpīgi.

Viens no galvenajiem nosacījumiem aizdevuma saņemšanai ir pietiekama maksātspēja, taču kā saprast, vai ienākumi patiešām ir pietiekami hipotēkas noformēšanai?

Te būs daži padomi, kā patstāvīgi noteikt savu maksātspēju:

  • izmanto banku mājaslapās esošos maksātspējas kalkulatorus, kas atrodas turpat, kur hipotekāro aizdevumu kalkulatori. Lai tiešsaistes rīks varētu veikt aprēķinus, maksātspējas jeb kredītspējas kalkulatorā jāieraksta ikmēneša ienākumi, maksājumi par citām kredītsaistībām, apgādājamo skaits;
  • ņem vērā ne tikai pašreizējos dzīves apstākļus, bet arī nākotnes perspektīvas. Apdomā, kādas ir Tavas karjeras izaugsmes iespējas, cik stabila ir Tava darba alga un nozare;
  • meklējot adekvātu ikmēneša maksājuma apjomu, neaizmirsti par to, ka gadu laikā Tev var rasties papildu tēriņi bērnu izglītībai, medicīnai u.c. Nosakot pārāk lielu ikmēneša maksājumu ar mērķi ātrāk atmaksāt kredītu, nākotnē var saskarties ar atmaksas grūtībām.
Kā uzzināt hipotekārā kredīta izmaksas?

Provizoriskas kredīta izmaksas palīdz aprēķināt hipotekārā kredīta kalkulators, kas pieejams ikviena šī pakalpojuma sniedzēja mājaslapā. Kredītu kalkulatori var aprēķināt gan iespējamas aizdevuma izmaksas, kopējo atmaksas summu un ikmēneša maksājuma apjomu, gan potenciāla aizņēmēja maksātspējas līmeni un viņam pieejamo kredīta apjomu.

Daži aizdevēji iet vēl soli tālāk un piedāvā kalkulatorus arī papildu pakalpojumiem – piemēram, SEB hipotekārā kredīta kalkulators var aprēķināt arī kredītmaksājumu apdrošināšanu un kopējās aizņēmēja izmaksas ar un bez apdrošināšanas. Mājokļa kredīta kalkulators ir parocīgākais rīks sākotnējai finanšu iespēju noteikšanai, taču tie ir paredzēti tikai aptuveniem aprēķiniem.

Precīzu informāciju par aizdevuma apjomu, procentu likmi un citiem maksājumiem varēsi uzzināt pēc pieteikšanās kredītam un individuāla piedāvājuma saņemšanas.

Teiksim godīgi – neviens hipotekārais kredīts nav lēts, jo pat īpašums ekonomiskākajā tirgus segmentā izmaksā dažus desmitus tūkstošus eiro. Taču aizņēmējam ir iespējas samazināt kopējo aizdevuma apjomu un kredīta izmaksas – Tu vari izmantot vienu no īpašajām valsts atbalsta programmām jaunajiem vecākiem un jaunajiem speciālistiem, vari iekrāt lielāku pirmās iemaksas summu, kā arī izvēlēties mājokli otrreizējā tirgū/sērijveida mājokļu segmentā.

Vēl viena iespēja samazināt hipotekārā aizdevuma izmaksas, ir aizņemties bankā, nevis pie nebanku kredītdevēja, taču arī te ir dažas īpatnības – bankas lielākoties piešķir zemākas procentu likmes saviem pastāvīgajiem klientiem un aizņēmējiem, kuri jau ir veiksmīgi paņēmuši un atmaksājuši vienu no bankas aizdevumiem. Savukārt noformēt mājokļa kredītu pie nebanku aizdevēja var būt vieglāk, bet dārgāk.

Latvijā hipotekārais kredīts ir pieejams bankās un pie nebanku aizdevējiem. Pirmā lieta, kas jāpārbauda, salīdzinot dažādus pakalpojuma sniedzējus, ir aizdevēja licence kreditēšanas pakalpojumiem. Nākamais posms ir aizņemšanās nosacījumu salīdzināšana – ņem vērā, ka nosacījumos ietilpst ne tikai procentu likme un atmaksas termiņa robežas. Liela nozīme ir papildu izmaksām, komisijām par aizdevuma noformēšanu, dažādām nodevām, komisijām par līguma izmaiņām u.tml. Noteikti iepazīsties ar visiem kredītlīguma punktiem pirms parakstīšanas!

Hipotekārais kredīts ir paredzēts dzīvokļa, privātmājas vai arī zemes gabala iegādei. Aizdevumu var noformēt gan dzīvoklim jaunajā projektā, gan īpašumam otrreizējā tirgū un sērijveida mājokļos. Tiesa gan, ne katrs aizdevējs piešķirs aizdevumu dzīvokļa iegādei Hruščova vai Brežņeva laiku mājā, liela nozīme ir arī mājas tehniskajam stāvoklim. Taču kopumā hipotekārais kredītu nav tikai dārgāku mājokļu priekšrocība – to var izmantot arī ekonomiskāku īpašumu iegādei.

Pirmām kārtam aizdevējs pārbaudīs klienta atbilstību pamatkritērijiem: vecums, Latvijas rezidence, oficiāla darba vieta, maksātspējas līmenis, kredītvēstures statuss. Nākamais klienta izvērtēšanas posms sastāv no kredītrisku analīzes, ko ietekmē tādi faktori kā amats, darba stāžs, iepriekšējā sadarbība ar kreditoru u.tml.

Ja dažādu iemeslu dēļ kredītā iegādātajā mājoklī vairs nevar dzīvot, to iespējams pārdot otrreizējā īpašumu tirgū. Protams, pārdevējam/aizņēmējam jārēķinās ar to, ka īpašuma cena jau būs mazāka, taču daudzos gadījumos tas var būt labs risinājums. Daži aizdevēji ir pretimnākoši un piedāvā saviem klientiem īpašos nosacījumus jaunā mājokļa iegādei pēc vecā īpašuma pārdošanas un pirmā hipotekārā aizdevuma atmaksas. Ja Tev ir aktuāls šis jautājums, noteikti pajautā savam aizdevējam, vai arī viņam ir līdzīga programma.

Akcentējam vēlreiz, ka aizdevumus, it īpaši tik apjomīgus kā hipotekārais kredīts, nevajadzētu izvērtēt “izdevīgs/neizdevīgs” kategorijās. Ikviens kredīts mājokļa iegādei nozīmē lielus regulārus tēriņus ilgtermiņā, tāpēc izvēli par labu vienam vai otram piedāvājumam nosaka nevis šķietamais izdevīgums, bet atbilstība aizņēmēja dzīves situācijai un finanšu stāvoklim.

Hipotekārais kredīts bez pirmās iemaksas var būt piemērots personām ar augstu maksātspējas līmeni, bet bez sakrātās summas pirmajai iemaksai. Šāda situācija var gadīties, ja cilvēks sāk strādāt labi atalgotu darbu, un tieši šajā brīdī rodas steidzama nepieciešamība pēc mājokļa (piemēram, ja cilvēks atgriežas no ārzemēm). Taču atgādinām, ka hipotekārais kredīts bez pirmās iemaksas vienmēr izmaksā vairāk, jo aizdevējs finansē pilnu darījumu un pieprasa par to augstāku komisijas maksu.

Scroll Up