Hipotekārā kredīta kalkulators – uzzini plānoto atmaksas procesu minūtes laikā!

Mājokļa iegādei ar paša personīgajiem, privātajiem līdzekļiem lielākoties par maz būs teju ikvienam (protams, ja vien Tu neesi īpaši turīgs cilvēks, kurš var atļauties vairāk nekā vidējā līmeņa cilvēks Latvijā). Nu, kā reiz šādām situācijām ticis radīts īpašs, specializēts aizdevumu veids – hipotekārais kredīts. Lai arī šis kredīta veids viens no retajiem nosaka mērķi, kam nauda ir jāizlieto, līdz ar to šķietami atvieglojot pašu kredīta saņemšanas procesu, patiesībā tas ir daudz sarežģītāk. Kas īsti ir hipotekārais kredīts, kā to var saņemt un kāpēc noderīgs var būt hipotekārā kredīta kalkulators? Par to lasi un uzzini šī raksta turpinājumā!

Hipotekārais kredīts un patēriņa kredīts – kādas šajos aizdevumos ir atšķirības?

Var teikt, ka hipotekārais kredīts ir pats atšķirīgākais aizdevums, ņemot vērā plašo kredītu saņemšanas iespēju daudzumu Latvijā – un tik atšķirīgs šis aizdevums ir tieši īpašo izsniegšanas noteikumu dēļ. Kas ir galvenie faktori, kuri jāņem vērā ikvienam, kurš vēlas saņemt hipotekāro kredītu, lai iegādātos mājokli, un kas šo aizdevumu atšķir no patēriņa kredīta? Atšķirības ir vairākas.

1. Lai saņemtu hipotekāro kredītu, ir jāveic pirmā iemaksa

Šāds noteikums nav aktuāls patēriņa kredīta gadījumā. Pirmās iemaksas summa būs aptuveni 10-20% no plānotās mājokļa tirgus cenas. Lai arī reti, bet ir sastopami arī tādi kredītdevēju noteikumi, kuri pieļauj tādu piedāvājumu kā hipotekārais kredīts bez pirmās iemaksas, taču ar šo noteikumu, ka pirmā iemaksa tiek piemērota, labāk rēķināties ikvienam, kurš vēlas saņemt hipotekāro kredītu.

2. Hipotekārā kredīta atmaksa nav pārlieku elastīgs process

Protams, no vienas puses tas ir uzskatās kā pluss – Tev ir skaidri zināmas robežas, kas jāievēro. Taču no otras puses, tam ir arī sava ēnas puse – ja vēlies veikt kādas izmaiņas ikmēneša maksājumu apjomā, tās noteikti būs jāsaskaņo ar aizdevēju. Tas jādara arī situācijās, kad vēlies aizdevuma apmaksu veikt laicīgi, piemēram, 3 mēnešus uz priekšu. Kredīta ņēmējam nepieciešams rūpīgi izlasīt līguma noteikumus (jā, arī vismazākos, jo tajos mēdz tikt ievietota pati būtiskākā informācija, ko ļoti viegli iespējams palaist garām neuzmanības dēļ), lai izvairītos no nevēlamiem pārsteigumiem, piemēram, pārkāpjot kādu no līguma noteikumiem.

3. Ķīla – pats īpašums

Būtiska atšķirība starp patēriņa un hipotekāro kredītu ir arī ķīlas un galvotāja piemērošanā, slēdzot līgumu un saņemot naudas summu. Ja patēriņa kredīts daudzos gadījumos nepieprasa šādu noteikumu, tad hipotekārā kredīta gadījumā ķīlas objekts ir pats nekustamais īpašums, kas darbojas kā kredīta nodrošinājums. 

4. Pastāv dažādas procentu likmes

Lai visu procesu sarežģītu vēl vairāk, iepazīstinām Tevi ar būtisku faktoru – hopotekārā kredīta likmes var būt atšķirīgas. Pastāv divu veidu likmes – fiksētā un mainīgā.

Fiksētā likme nozīmē to, ka ilgāku līguma laiku vai pat visu līguma posmu sniegsi kredīta atmaksu pa vienotu, nemainīgu procentu likmi, taču jārēķinās, ka tā, lielākoties, būs augstāka par mainīgo likmi brīdī, kad slēgsi līgumu, jo tas kalpo kā drošības spilvens kreditoram, ja notiek īpašas izmaiņas valūtas tirgū.

Savukārt, mainīgā likme sastāv no mainīgās starpbanku procentu likmes, un arī kredīta izsniedzēja noteiktās nemainīgās papildlikmes. Šādu likmju pārskatīšana lielākoties notiek vai nu 1, vai 3, vai 6 mēnešu griezumā, un, kā jau iepriekš tika minēts, šāda likme būs izdevīgāka, protams, ja nenotiks kādas ļoti straujas izmaiņas pasaules valūtas tirgū. 

Lai saprastu, kāda ir Tava kredītspēja, un aprēķinātu ikmēneša kredītmaksājumu, vari izmantot ērtu bezmaksas rīku – kalkulatoru. Kas tas ir un kā to izmantot?

Hipotekārā kredīta kalkulators – kas tas ir?

Hipotekārā kredīta kalkulators ir vienkārši lietojams, ikvienam interneta lietotājam pieejams rīks, kas ļauj pārbaudīt kredītmaksājumu apjomu mēnesī, kā arī savu personīgo kredītspēju. Ir pieejams, piemēram, hipotekārā kredīta kalkulators ALTUM platformā, kā arī citu banku mājaslapās, un tos ir ērti sameklēt, izmantojot Google meklētāju. 

Kā šādu kalkulatoru izmantot? Piemēram, lai uzzinātu mēneša kredītmaksājumu, Tev būs nepieciešams:

  • atvērt sev vēlamo hipotekārā kredīta kalkulatoru kādā no mājaslapām;
  • ievadīt kalkulatorā sava darījuma summu, kas nosaka, cik liela ir nepieciešamā summa, lai veiktu remontdarbus, būvdarbus vai iegādātos nekustamo īpašumu;
  • ievadīt pirmās iemaksas apmērus, kas, kā zināms, visticamāk tiks piemērota;
  • atzīmēt procentu likmi, ko pēc pieteikuma izskatīšanas noteicis kredītdevējs;
  • atzīmēt kredīta atmaksas laiku;
  • atzīmēt kredīta atmaksas veidu;
  • iepazīties ar rezultātiem.

Hipotekāros kredītus izsniedz gan banku, gan nebanku sektora kredītdevēji. Lai salīdzinātu sniegtās iespējas nebanku sektora aizdevējiem – ieskaties Netcredit.lv. Arī te pieejams hipotekārā kredīta kalkulators, taču nedaudz citādāks – šis  parādīs, pie kādiem aizdevējiem iespējams saņemt kredītu un kādi ir izsniegšanas noteikumi!

Scroll Up