Neizmaksāta darba alga – kā rīkoties darbiniekam?

Mēnesis jau galā, bet algas bankas kontā kā nav tā nav? Ja vien neesi noslēdzis ar darba devēju rakstisko vienošanos par atalgojuma izmaksas pārcelšanu, tad problēma ir neizmaksāta darba alga un kopējā situācija ir nopietna.

Darba devēja pienākums ir izmaksāt algu saskaņā ar darba līguma noteikumiem, tāpēc neizmaksāta darba alga ir darba attiecību pārkāpums.

Šajā rakstā iepazīsties ar savām darbinieka tiesībām un uzzini, kā visātrāk atgūt neizmaksāto algu!

Rīcības varianti darbiniekiem

Ja uzņēmums kavējas ar algas izmaksāšanu, darbiniekam nav ieteicams gaidīt ilgi – eksperti atzīst, ka jau divu algu neizmaksāšana var liecināt par biznesa maksātspējas problēmām. Negaidi, kamēr uzņēmums bankrotēs, un rīkojies operatīvi!

Lai piedzītu neizmaksāto algu, veic šādus soļus:

  • Nosūti darba devējam ierakstīto vēstuli ar savu prasību izmaksāt algu, jo privātas sarunas vai sarakste e-pastā nevar kalpot par oficiālu pārkāpuma pierādījumu.
  • Vērsies Valsts darba inspekcijā (VDI) ar iesniegumu. Inspekcija ir tiesīga izdot rīkojumu izmaksāt algu, ja starp pusēm nav strīda par izmaksas nepieciešamību un algas apjomu.
  • Vērsies tiesā, lai atrisinātu grūtākas situācijas, kas ietver gadījumus, kad darba devējs principiāli atsakās maksāt vai noliedz savus pienākumus.

Latvijā darba ņēmēji var pieteikt tiesā uzņēmuma maksātnespēju, bet šādam lēmumam ir gan plusi, gan mīnusi.

No vienas puses, juridiskās personas maksātnespējas procesa galvenais mērķis ir parādu piedziņa – tieši tas, kas vajadzīgs darba ņēmējam. No otras puses, šī procedūra nav bez maksas, jo maksātnespējas iniciatoram jāsamaksā valsts nodeva un maksātnespējas depozīts, kopā ap 1000 eiro.

Vislētākais un arī visātrākais risinājums, kā atgūt neizmaksāto algu, ir iesūdzēt darba devēju tiesā.

Sliktākajā gadījumā, ja uzņēmums bankrotē tiesas procesa laikā, prasītājs saņem algas daļu, ko izmaksā no speciālā garantiju fonda. Vērā gan jāņem, ka garantijas izmaksām ir ierobežojums – darbinieks var saņemt ne vairāk par trīs minimālajām darba algām (2020. gadā minimālās algas apjoms ir 430 eiro).

netcredit-paterina-kredits

Tavs galvenais ierocis – dokumenti

Lai VDI vai tiesa pieņemtu un izskatītu pieteikumu, darbiniekam jāiesniedz pierādījumi, kas apliecina darba attiecības un tiesības saņemt algu.

Par pierādījumu var kalpot ne tikai noslēgtais darba līgums, bet arī:

  • Bankas konta izdruka, kas parāda regulārus maksājumus no darba devēja
  • Darba algas lapiņas ar informāciju par iepriekšējām algām
  • Izziņa no Valsts ieņēmumu dienesta par nomaksātajiem nodokļiem

Iesūdzēt negodprātīgu darba devēju Darba inspekcijā vai tiesā var ne tikai algoti darbinieki, bet arī autoratlīdzību saņēmēji un mikrouzņēmumu darbinieki. Ja vien viņi izpilda pamatnoteikumu – ir nodarbināti oficiāli.

Labākais veids, kā pasargāt sevi no neizmaksātas algas vai honorāra, ir noformēt ar darba devēju vai pasūtītāju oficiālas darba attiecības un vienmēr slēgt līgumu. Vienīgais īstermiņa ieguvējs no “pelēkas” nodarbinātības ir darba devējs, bet darbinieks šādā situācijā zaudē tiesības gan uz sociālo apdrošināšanu, gan uz iespēju iesūdzēt darba devēju par algas nemaksāšanu.

Neizmaksāta alga + aizdevums = vai laba kombinācija?

Darbinieka tiesību aizsardzība nodrošina iespēju atgūt neizmaksāto algu, taču šis process var būt laikietilpīgs. Rēķini gan pienāk regulāri, neatkarīgi no tā, vai darba alga ir vai nav izmaksāta – kā savienot šīs divas problēmas un neiekulties parādos?

Viena no iespējām ir patēriņa kredīts bez ķīlas, īstermiņa aizdevums ikdienas vajadzībām. Tas pieejams gan kā ātrais vai patēriņa kredīts, gan kā kredītlīnija – piedāvājumu ir daudz, un visi ir apkopoti mūsu platformā.

Taču katram aizdevumam ir savas īpatnības, kas jāņem vērā:

  • Ātrais kredīts ir vismazākais aizdevums kredītlimita ziņā un ar visīsāko atmaksas termiņu – 30 dienas.
  • Patēriņa kredīts bez ķīlas naudas izteiksmē var būt krietni lielāks nekā ātrais aizdevums, taču parasti pieejams tikai personām ar pozitīvu kredītvēsturi un bez aktīviem parādiem. Daži aizdevēji, piemēram, Kredīts365, piedāvā gan īstermiņa, gan ilgtermiņa kredītus bez ķīlas.
  • Kredīts parādniekiem var tikt izsniegts gan aizņēmējiem ar negatīvu kredītvēsturi, gan personām ar aktīviem parādiem, atkarībā no aizdevēja nosacījumiem un aizņēmēja individuālas situācijas.

Situācijās, kad neizmaksātas algas dēļ jau ir kavēti rēķinu maksājumi, kredīts parādniekiem var izskatīties kā vienīgais risinājums,. Taču esi divtik uzmanīgs – aizņemties ar aktīviem parādiem var būt bīstami tavai finanšu labklājībai.

Pieteikties šādam aizdevumam var būt vērts, ja visi sarežģījumi jau atrisināti un tuvākajā laikā sagaidāms naudas pārskaitījums. Ņem vērā, ka fizisko personu vārdi nonāk parādvēstures datubāzē, ja maksājumi tiek kavēti vairāk par 60 dienām. Un vēl informācija par parādiem tiek uzglabāta reģistros vismaz piecus gadus.

Atgādinām, ka ikviens aizdevums ir piemērots tikai personām ar atbilstošo maksātspēju. Ja neizmaksātās algas dēļ Tev pietrūkst līdzekļu, prioritāte ir algas izmaksa, nevis aizņemšanās. Nebanku aizdevumi, piemēram, Kredīts365 u.c., var būt parocīgi sarežģītā situācijā, taču tie nepalīdz atgūt algu – lai saņemtu Tev pienākošos summu, vērsies pēc palīdzības Valsts darba inspekcijā un tiesā!

Lasīt saistītos rakstus

Visi ieraksti
Visi ieraksti
Scroll Up