Neizmaksāta darba alga – kā rīkoties darbiniekam?

Mēnesis jau galā, bet algas bankas kontā kā nav tā nav? Ja vien neesi noslēdzis ar darba devēju rakstisko vienošanos par atalgojuma izmaksas pārcelšanu, tad problēma ir neizmaksāta darba alga un kopējā situācija ir nopietna.

Darba devēja pienākums ir izmaksāt algu saskaņā ar darba līguma noteikumiem, tāpēc neizmaksāta darba alga ir darba attiecību pārkāpums. Šajā rakstā iepazīsties ar savām darbinieka tiesībām un uzzini, kā visātrāk atgūt neizmaksāto algu!

Rīcības varianti darbiniekiem

Ja uzņēmums kavējas ar algas izmaksāšanu, darbiniekam nav ieteicams gaidīt ilgi – eksperti atzīst, ka jau divu algu neizmaksāšana var liecināt par biznesa maksātspējas problēmām. Negaidi, kamēr uzņēmums bankrotēs, un rīkojies operatīvi!

Lai piedzītu neizmaksāto algu, veic šādus soļus:

 • Nosūti darba devējam ierakstīto vēstuli ar savu prasību izmaksāt algu, jo privātas sarunas vai sarakste e-pastā nevar kalpot par oficiālu pārkāpuma pierādījumu.
 • Vērsies Valsts darba inspekcijā (VDI) ar iesniegumu. Inspekcija ir tiesīga izdot rīkojumu izmaksāt algu, ja starp pusēm nav strīda par izmaksas nepieciešamību un algas apjomu.
 • Vērsies tiesā, lai atrisinātu grūtākas situācijas, kas ietver gadījumus, kad darba devējs principiāli atsakās maksāt vai noliedz savus pienākumus.

Latvijā darba ņēmēji var pieteikt tiesā uzņēmuma maksātnespēju, bet šādam lēmumam ir gan plusi, gan mīnusi. No vienas puses, juridiskās personas maksātnespējas procesa galvenais mērķis ir parādu piedziņa – tieši tas, kas vajadzīgs darba ņēmējam. No otras puses, šī procedūra nav bez maksas, jo maksātnespējas iniciatoram jāsamaksā valsts nodeva un maksātnespējas depozīts, kopā ap 1000 eiro.

Cik daudz var izmaksāt Darbinieku garantiju fonds?

Sliktākajā gadījumā, ja uzņēmums bankrotē tiesas procesa laikā, prasītājs saņem algas daļu, ko izmaksā no speciālā garantiju fonda. Vērā gan jāņem, ka garantijas izmaksām ir ierobežojums – darbinieks var saņemt ne vairāk par trīs minimālajām darba algām. Aprēķinos tiek izmantota kalendāra dienas vidējā izpeļņa, kas 2024. gadā ir 34,52 eiro.

Vispār no Darbinieku prasījumu garantijas fonda var saņemt ierobežotu summu 4586,25 eiro apmērā, kas veidojas no neizmaksātām atlīdzībām, kā:

 • Darba alga un slimības pabalsti – par 3 pēdējiem mēnešiem, līdz 2812,90 eiro.
 • Atlīdzība par ikgadējo atvaļinājumu – ja tas ir neizmaksāts pēdējā gada laikā, kopā 856,10 eiro.
 • Atlaišanas pabalsts – ja ir nostrādāts vismaz gads šajā uzņēmumā, līdz 917,25 eiro.

Garantijas fonds arī veic valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas un nomaksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, ja darba devējs to nav veicis. Šīs izmaksas veic tikai, ja uzņēmumam iestājas maksātnespējas process. Lai pieteiktos šīm atlīdzībām, iepazīstieties ar pieteikšanās soļiem Maksātnespējas kontroles dienesta infografikā.

Tavs galvenais ierocis – dokumenti

Lai VDI vai tiesa pieņemtu un izskatītu pieteikumu, darbiniekam jāiesniedz pierādījumi, kas apliecina darba attiecības un tiesības saņemt algu. Iesūdzēt negodprātīgu darba devēju Darba inspekcijā vai tiesā var ne tikai algoti darbinieki, bet arī autoratlīdzību saņēmēji un mikrouzņēmumu darbinieki. Ja vien viņi izpilda pamatnoteikumu – ir nodarbināti oficiāli.

Par pierādījumu var kalpot ne tikai noslēgtais darba līgums, bet arī:

 • Bankas konta izdruka, kas parāda regulārus maksājumus no darba devēja
 • Darba algas lapiņas ar informāciju par iepriekšējām algām
 • Izziņa no Valsts ieņēmumu dienesta par nomaksātajiem nodokļiem

Labākais veids, kā pasargāt sevi no neizmaksātas algas vai citu atlīdzību, ir noformēt ar darba devēju vai pasūtītāju oficiālas darba attiecības un vienmēr slēgt līgumu. Vienīgais īstermiņa ieguvējs no “pelēkas” nodarbinātības ir darba devējs, bet darbinieks šādā situācijā zaudē tiesības gan uz sociālo apdrošināšanu, gan uz iespēju iesūdzēt darba devēju par algas nemaksāšanu.

netcredit-paterina-kredits

Kredīts neizmaksātās algas vietā

Darbinieka tiesību aizsardzība nodrošina iespēju atgūt neizmaksāto algu, taču šis process var būt laikietilpīgs. Rēķini gan pienāk regulāri, neatkarīgi no tā, vai darba alga ir vai nav izmaksāta. Viena no iespējām kā to maksāt savlaicīgi un neiekulties parādos ir patēriņa kredīts bez ķīlas. Tas ir īstermiņa aizdevums ikdienas vajadzībām, kas pieejams gan kā ātrais kredīts, gan kā kredītlīnija. Piedāvājumu ir daudz, un visi ir apkopoti mūsu platformā.

Taču katram aizdevumam ir savas īpatnības, kas jāņem vērā:

 • Ātrais kredīts ir vismazākais aizdevums kredītlimita ziņā un ar visīsāko atmaksas termiņu – 30 dienas.
 • Patēriņa kredīts bez ķīlas naudas izteiksmē var būt krietni lielāks nekā ātrais aizdevums, taču parasti pieejams tikai personām ar pozitīvu kredītvēsturi un bez aktīviem parādiem. Daži aizdevēji, piemēram, Viasms, piedāvā gan īstermiņa, gan ilgtermiņa kredītus bez ķīlas.
 • Kredīts parādniekiem var tikt izsniegts gan aizņēmējiem ar negatīvu kredītvēsturi, gan personām ar aktīviem parādiem, atkarībā no aizdevēja nosacījumiem un aizņēmēja individuālas situācijas.

Situācijās, kad neizmaksātas algas dēļ jau ir kavēti rēķinu maksājumi, kredīts parādniekiem var izskatīties kā vienīgais risinājums,. Taču esi divtik uzmanīgs – aizņemties ar aktīviem parādiem var būt bīstami tavai finanšu labklājībai. Pieteikties šādam aizdevumam var būt vērts, ja visi sarežģījumi jau atrisināti un tuvākajā laikā sagaidāms naudas pārskaitījums.

Esi soli priekšā darba devēja bankrotēšanai

Atgādinām, ka ikviens aizdevums ir piemērots tikai personām ar atbilstošo maksātspēju. Ja neizmaksātās algas dēļ Tev pietrūkst līdzekļu, prioritāte ir algas izmaksa, nevis aizņemšanās. Nebanku aizdevumi, piemēram, Vizia u.c., var būt parocīgi sarežģītā situācijā. Taču tie nepalīdz atgūt algu – lai saņemtu tev pienākošos summu, vērsies pēc palīdzības Valsts darba inspekcijā un tiesā!

Kaut gan neizmaksāto atlīdzību pieprasīšana gandrīz vai bankrotējošam uzņēmumam var būt sarežģīta, tas ir tā vērts. Lai pamanītu problēmas uzņēmumā savlaicīgi, ik pa laikam ieskaties uzņēmuma darbības rādītājos – vai nav nodokļu parādu VID datubāzē un kādi ir uzņēmuma gada pārskati vietnē LR Uzņēmumu reģistra vietnē.

Lasīt saistītos rakstus

Visi ieraksti
Visi ieraksti
Scroll Up