Aizdevumi no privātpersonām – ieguvumi un ar to saistītie riski

Iespējams, jau zināt, ka var būt diezgan grūti pārzināt kredītu jomu, neatkarīgi no tā, vai meklējat patēriņa kredītu, hipotekāro kredītu vai izdevīgu līzinga iespēju. Un, ja jums nepieciešama neliela naudas summa īsā laika periodā, jūs varat apsvērt iespēju aizņemties no kādas privātpersonas, kas aizdod naudu ar sliktu kredītvēsturi.

No pirmā acu uzmetiena šī ideja šķiet diezgan laba, ja jūsu tuvumā ir cilvēks, kurš ir gatavs jums iedot naudas summu uz saviem noteikumiem. Taču reti kurš aizdomājas par to, ar kādiem riskiem jūs varat saskarties slēdzot šādu darījumu. Līdzīgi kā par to, kādiem sīkumiem jāpievērš uzmanība, lai šī vienošanās nākotnē neradītu problēmas. Šodien mēs tieši runāsim par to, kā aizņemties naudu no privātpersonām.

Kādos gadījumos ir vērts aizņemties no tuviniekiem?

Protams, visi cilvēki ir dažādi. Daži cilvēki ir pieraduši lūgt finansiālu palīdzību saviem radiniekiem, kad vien rodas mazākā nepieciešamība. Tomēr citi līdz pēdējam mēģinās atrisināt savas problēmas paši, pat, teiksim, aiznesot pēdējo lietu no mājām uz lombardu. 

Tomēr ir vērts apsvērt, kādās situācijās ir labāk aizņemties no kaimiņa un kad lūgt, piemēram, aizdevumu. Dzīves prakse rāda, ka aizdevumi lidz 500 € ar sliktu kredītvēsturi bieži tiek lūgti tieši tuvajiem cilvēkiem. Lai gan, ja uzņēmējs atver savu uzņēmumu un piedāvā saviem draugiem vai radiniekiem tajā piedalīties ar savu ieguldījumu, to arī var saukt par lūgumu aizdot. Taču tas drīzāk jau saucās par investēšanu. 

Vai arī tad, kad cilvēki vienojas par nomaksu, pārdodot dārgas lietas, – arī tas ir sava veida aizdevums starp privātpersonām. Tomēr mēs iesakām aizņemties no oficiāliem kredītdevējiem, jo tas ir pārredzami, bez liekiem skaidrojumiem cilvēkiem un ar iespējami lielāku summu, nekā jums piedāvās draugs vai radinieks.

Untitled-design-1-1024x683

B variants – ātrie kredīti parādniekiem

Ja pēkšņi jūs apsverat iespēju lūgt cilvēkiem naudu, nevis vērsties pie aizdevējiem tā iemesla dēļ, ka jums ir parādi vai ne visai “tīra” kredītvēsture, tad iesakām jums nesteigties ar secinājumiem. Jā, jebkurš kreditors tik un tā pārbauda jūsu kredītvēsturi, bet daži no tiem nebaidās no tās sliktā stāvokļa un pie viņiem ir kredīts ar sliktu kredītvēsturi.

Mēs, NetCredit.lv, noteikti zinām, kur jūs varat saņemt aizdevumu ar sliktu kredītvēsturi. Speciāli jums esam apkopojuši visus aizdevumu veidus, iepazinušies ar to izsniegšanas nosacījumiem un citām niansēm, lai jūs varētu viegli orientēties, kur jums būtu jāpiesakās kredītam, un kur varbūt nē. Mūsu vietnē ir kredīta iespējas pat parādniekiem, kur ir Sefinance atsauksmes un cilvēkiem ārzemēs, kuri atstāja Ferratum atsauksmes, tāpēc skatieties un piesakieties, un varbūt jums tiks apstiprināts aizdevums.

Šādi rīkojoties, jums nebūs jāiet pie cilvēkiem un jālūdz aizņemties naudu tikai tāpēc, ka pāragri domājat, ka aizdevumu nesaņemsiet. Mierīga un ātra naudas līdzekļu izmaksa pasargās jūs no uztraukuma, ja jums nāktos lūgt naudu kādam cilvēkam. Un, ja jūs satrauc pārmaksātie procenti, atklāsim jums noslēpumu – pat jūsu draugs var no jums pieprasīt atmaksāt 2 vai 3 reizes vairāk, nekā esat paņēmis, ja viņš to vēlēsies.

Kā pareizi aizņemties naudu no privātpersonas?

Tomēr, ja neviens no aizdevējiem ne šeit, ne jebkur citur neizsniedz jums kredītu ar sliktu kredītvēsturi, tad jā, iespējams, jūsu vienīgā iespēja atrisināt savas finansiālās grūtības ir ar kādas paziņas palīdzību. Sākumā šķiet, nu, sanāk tikai atnākt pie cilvēka, palūgt dažus desmitus vai simtus eiro, viņš man tos iedod un pēc tam es atdodu no algas, viss. Tomēr cilvēkiiem pat ir jādeklarē izsniegtie aizdevumi VID.

Turklāt, situācijas arī ir dažādas, arī parāda summa ir atšķirīga, un privātajam aizdevējam ir jābūt garantijām. Tāpēc šodien, ja runa nav par 10 eiro (lai gan arī par šādu summu var vienoties rakstiski), ir iespējams noslēgt aizdevuma līgumu. Protams, arī mutiskai vienošanai ir nozīme, bet tomēr ir svarīgi būt nodrošinātam un visu noformēt uz papīra. Tur var arī ierakstīt klauzulas, kas būs par parāda neatmaksāšanu, kādi būs procenti un atmaksas termiņi.

Untitled-design-2-1024x683

“Tas ir tikai parāds draugam – varu to neatdot!”

Sākumā šķiet, ka draugs/ kaimiņš/ brālis var pagaidīt, kamēr jums būs brīvie līdzekļi, lai atmaksātu parādu, un jūs varat to atlikt uz vairākiem mēnešiem, cerot uz godavārdu. Tomēr tā nav! Vienmēr, tā sauktais aizdevējs, var jūs iesūdzēt tiesā, pat ja esat parādā 15-20 eiro. Arī tad, ja neesat parakstījis nekādus dokumentus, sarakste un, iespējams, ierakstīti telefona zvani var kalpot kā pierādījums tiesā, ka starp jums ir noticis darījums parāda veidā. 

Tāpēc iesakām neizturēties pavirši pret savu tuvinieku laipnību, jo parāda neatmaksāšanas gadījumā jūs ne tikai sabojāsiet savas attiecības ar viņiem. Jums draudēs arī iespējama sodāmība un dažādu izdevumu segšana, piemēram, tiesas izdevumi, morālā kompensācija, soda procenti un valsts nodevas, kas jau tā izmaksās desmitiem reižu vairāk nekā šis nelielais parāds.

Ātrais kredīts vai aizdevums no cilvēka – izvēle ir jūsu ziņā

Iepriekš šajā rakstā aplūkojām, kādas sekas var radīt naudas aizņemšanās no drauga un kādās situācijās labāk izvēlēties aizdevumu no privātpersonas. Uzzinājām arī to, kur būtu vērts mēģināt pieteikties aizdevuma saņemšanai, lai izvairītos no liekiem skaidrojumiem, kādēļ nauda jums varētu būt nepieciešama. 

Turpinājumā uzskatāmi apkopotā veidā parādīsim, kādi ir plusi un mīnusi, pieņemot lēmumu par kredīta ņemšanu vai aizņemšanos:

KritērijsPrivātpersonas aizdevumsKredīts
Procentiparasti nav, taču apmērs svārstās no cilvēka velmēmnoteikti likumiski, iepriekš definēti, pastāvīgi
Nosacījumipret aizņēmēju parasti nav, bet svarīgas savstarpējās attiecības un naudas tērēšanas mērķa skaidrošanakredītdevējiem atšķiras, bet ir standartizēti, bez privātiem jautājumiem
Summaparasti ierobežota atkarībā no aizdevēja iespējāmparasti ir apjomīga un pietiekoša jebkuram mērķim
Atmaksas termiņšbieži ir sasteigti, mēdz apspriesties personīgi, var būt pārliktipārsvarā ilgstoši, nemainīgi, nesasteigti, ar pagarinājuma iespējām
Regulējumszems un balstīts uz personīgo vienošanos, aizdevuma nosacījuma var tikt mainīti pēc vēlēšanāslikumisks, ir balstīts uz patērētāju tiesību aizsardzību
Naudas saņemšanaatkarībā no summas apmēra var ievilktiesneatkarībā no tā cik liela summa, to var saņemt 15 minūšu laikā

Pamatojoties uz šo salīdzinājumu, jūs varat izlemt, kā jums vislabāk rīkoties. Vai nu jūs vērsīsieties pie radiniekiem, vai arī izmantosiet oficiālu kredīta avotu, iespējams, ar pārmaksātu procentu summu. Neatkarīgi no tā, kādā veidā jūs saņemsiet naudu, atcerieties, ka jebkurš parāds ir jāatmaksā laicīgi!

Lasīt saistītos rakstus

Visi ieraksti
Visi ieraksti
Scroll Up