Ģimenes budžets bez problēmām: uzzini, kā samērot ienākumus & tēriņus!

Kādi ir Tavi budžeta plānošanas ieradumi? Vai Tu dzīvo no algas līdz algai, veido iekrājumus, seko līdzi tam, lai mēneša beigās bankas kontā paliktu vismaz minimālā summa? Dzīvojot patstāvīgi, budžeta plānošana var būt itin vienkārša – ikviens cilvēks aptuveni zina, cik daudz naudas ik mēnesi viņam ir nepieciešams regulāriem maksājumiem, pirkumiem un izpriecām. Taču ģimenes budžets gan ir nopietnāka un sarežģītāka lieta – vērā jāņem daudzi iepriekš nepazīstami faktori, un arī atbildības slogs ir lielāks. Mēs esam sagatavojuši dažus ieteikumus, kas palīdzēs Tev izprast, kas ir ģimenes budžets. Lasi un liec aiz auss!

Lūk Jums daži praktiski piemēri, kā veidot ģimenes budžetu. Bieži mēs paši sevi ieliekam tādā situācijā, kas neļauj atvilkt elpu un izbaudīt dzīvi. Vienkārši samazinot izmaksas un veidojot papildus uzkrājumus, mēs spēsim mierīgāk dzīvot un izbaudzīt ikdienas mirkļus. 

gimenes-budzets-personigais-budzets

Ģimenes budžets VS personīgais budžets

Ja ikviens budžets sastāv no ienākumiem, tēriņiem un iekrājumiem, tad kas ir ģimenes budžets, un kāpēc tam jāpievērš īpaša uzmanība? Atbilde slēpjas detaļās:

  • ģimenei lielākoties ir vairāki ienākumu avoti. Latvijā gan sievietes, gan vīrieši aktīvi piedalās darba tirgū, tāpēc ģimenē parasti ir nodarbināti abi partneri. Katram ir savs ienākumu līmenis, savi naudas tērēšanas ieradumi, tāpēc kopējā budžeta plānošana palīdz objektīvi izvērtēt savu jaunu finanšu stāvokli un noteikt prioritātes;
  • daudzās ģimenēs ir bērni, kuri pašsaprotamu iemeslu dēļ nesniedz savu artavu ģimenes ienākumos, bet kuru apgāde prasa ievērojamus līdzekļus. Vēl tikai gaidot ģimenes pieaugumu, mainās topošo vecāku ienākumu un izdevumu līmenis, un, bērnam nākot pasaulē, nepieciešamība rūpīgi izsekot līdzi naudas plūsmai tikai palielinās.

Savā ziņā personīgā budžeta plānošana ir elastīgāka, jo, pat pārkāpjot pāri savām iespējām un nonākot apgrūtinātā situācijā, cilvēks var samērā viegli atrast risinājumu. Ja nepārdomātu tēriņu dēļ pietrūkst naudas, uz laiku var atteikties no ierastām aktivitātēm, iegādāties lētāku pārtiku vai pat pieteikties ātrajam kredītam, ja naudas grūtības ir tikai īslaicīgas. Taču neviens negrib neapdomātas rīcības dēļ apdraudēt ģimenes ierasto dzīves līmeni, tāpēc ģimenes budžets jāplāno rūpīgi, pārdomāti un atbildīgi. Kā to izdarīt? Noskaidro raksta turpinājumā!

gimenes-budzeta-planosana-no-nulles

Gudra budžeta plānošana no nulles

Pieņemsim, ka Tu ne reizi neesi kārtīgi plānojis budžetu, un tikai aptuveni nojauš, kā tas izdarāms. Neuztraucies, budžeta sastādīšana nav augstākā matemātika, un, pateicoties dažādām programmām, to var paveikt ikviens datora lietotājs. Par budžeta plānotāju mūsdienās kalpo izklājlapas, ko var veidot patstāvīgi vai lejuplādēt no internetā. Ierakstot meklētājā “Excel budžeta plānotājs” vai tamlīdzīgu pieprasījumu, saņemsi simtiem saišu uz dažādiem plānotāju variantiem.

Budžeta plānotājs-izklājlapa ar .xls paplašinājumu ir paredzēta izmantošanai:

  • MS Office Excel programmā;
  • bezmaksas alternatīvās, piemēram, LibreOffice, OpenOffice u.c.;
  • Google Docs.

Lai kāda būtu Tava izvēle, rēķināt uz papīra vairs nebūs nepieciešams. Vienkārši ieraksti atbilstošajās ailītēs visus ciparus un saņem rezultātu. Taču kas tieši jāieraksta?

terinu-un-ienakumu-plans

Tēriņu & ienākumu plāns

Ikvienam budžeta plānotāja paraugam ir savas īpatnības, taču kopumā tie visi ir veidoti pēc vienotā principa – lietotājs ievada ikmēneša ienākumu un izdevumu līmeni un saņem uzskatāmas tabulas, grafikus un diagrammas, kas ataino ģimenes budžetu. Atkarībā no izvēlētā parauga, Tu vari aprēķināt:

  • cik % no Tavas algas “apēd” komunālie maksājumi, kredītsaistības, pārtika utt.;
  • Kādos mēnešos tēriņi ir augstāki un kāpēc;
  • kad tēriņi pārsniedz ienākumus, un kāds ir negatīva budžeta iemesls.

Sākotnēji tēriņu pierakstīšana var šķist laikietilpīga, taču šis darbs ir tā vērts – redzot ģimenes tēriņus no malas, diagrammas vai grafika veidā, ir daudz vieglāk saprast, kāpēc naudas reizēm pietrūkst, un kā pārskatīt ģimenes budžetu, lai parādītos līdzekļi iekrājumiem un nopietniem mērķiem.

Atbildīga attieksme pret iekrājumiem

Kad Tu redzēsi, cik daudz un kādiem mērķiem Tava ģimene tērē naudu ik mēnesi, vieglāka kļūs iekrājumu veidošana. Pateicoties ģimenes finanšu stāvokļa analīzei, redzēsi, cik daudz vari atļauties atlikt. Ne katrai ģimenei ir pa spēkam ik mēnesi iekrāt finanšu speciālistu ieteiktos 30% no ienākumiem, taču arī nelielas summas palīdz veidot stabilu finanšu drošības spilvenu.

netcredit-paterina-kredits

Aizdevums – pārbaudījums ģimenes budžetam

Ne vienmēr budžeta plānošana palīdz izvairīties no negaidītiem vai pārāk lieliem tēriņiem. Pieteikšanās kredītam pati par sevi nav apliecinājums tam, ka ģimenes budžets ir neveiksmīgs, taču tieši rūpīga budžeta plānošana palīdzēs savlaicīgi atmaksāt kredītu.

Ikvienam kredītam ir savs termiņš, no kura ir atkarīga kopējā atmaksas summa – jo tas ir garāks, jo lielākas kredīta izmaksas, jo procenti tiek aprēķināti par katru kredīta izmantošanas dienu. Pateicoties ģimenes budžeta plānošanai, Tu vari atmaksāt gan ātro, gan patēriņa kredītu ātrāk un tādējādi ietaupīt uz procentiem. Izmantojot izklājlapas opcijas, formulas un diagrammas, varēsi aprēķināt, cik daudz ik mēnesi var ietaupīt, pārdefinējot tēriņu prioritātes. Investējot ietaupīto summu kredīta atmaksā, varēsi atbrīvoties no parādsaistībām pirms termiņa.

Jo saplānotāks ģimenes budžets, jo plašākas iespējas – šī patiesība ir spēkā, neatkarīgi no ienākumu līmeņa. Pat nelielo algu saņēmēji var atļauties vairāk, ja perfekti pārzina savus finanšu ieradumus un zina, kā rīkoties ar esošajiem līdzekļiem. Sāc plānot savas ģimenes budžetu arī Tu!

Lasīt saistītos rakstus

Visi ieraksti
Visi ieraksti
Scroll Up