Dāvanu budžets – kā sarūpēt labas Ziemassvētku dāvanas un vienlaikus ietaupīt

Ziemassvētki ir kopā būšanas, prieka, atpūtas un arī zināmu tēriņu laiks. Lai arī tēriņiem nevajadzētu būt tēmai, kas sagrauj Ziemassvētku skaisto sajūtu, tomēr ir svarīgi ar savu naudu rīkoties apzinīgi. Viens veids, kā to izdarīt, ir noteikt dāvanu budžetu.

Labi pārdomāts Ziemassvētku dāvanu budžets var būt īstais glābiņš, kas palīdzēs izbaudīt svētkus, nesākot Jauno gadu ar parādiem. 

Tāpēc šajā rakstā apskatīsim pamatus tam, kā tiek veidots labs Ziemassvētku dāvanu budžets, kas palīdzēs sarūpēt skaistas Ziemassvētku dāvanas un tajā pašā laikā arī ietaupīt naudiņu.

1. Noteikt dāvanu budžetu

Pirms sākam domāt par to, kādas dāvanam kam meklēt, ir jānosaka budžets, ko esam gatavi iztērēt uz dāvanām. 

Iesakām sākt ar saraksta izveidošanu un noteikt, cik cilvēkiem šogad ir paredzēts dāvināt Ziemassvētku dāvanas. Kad tas ir izdarīts, tad pie katra vārda var klāt pierakstīt vēlamo summu, kas tiks tērēta viņu dāvanai. Atceries, ka ir jāpieskaita klāt arī saiņojamais papīrs, bantes, apsveikuma kartītes un citi dāvanu aksesuāri. 

Ja, veidojot šo sarakstu, esi sapratis, ka kopējā summa izveidojusies pārāk liela, tad uztraukumam vēl nav pamata. Šī saraksta izveidošana ir pirmais solis budžeta noteikšanā un koriģēšanā. Tagad var sākt to mainīt un skatīties, ko vēl var uzlabot.

2. Sekot līdzi izdevumiem

Tiklīdz saraksts ir uzlabots un ir gatavi aptuvenie aprēķini, nākošais solis ir rūpīgi sekot līdzi saviem izdevumiem. 

Labs veids, kā sekot līdzi tēriņiem, ir izveidot Excel vai Sheets izklājlapu. Pavisam vienkārša izklājlapa var palīdzēt sekot līdzi visiem izdevumiem organizētā un ērtā veidā. Piemēram, vienā slejā ieraksti dāvanu saņēmēju vārdus, bet nākamajā slejā ieraksti, cik tika iztērēts par katru dāvanu.

Un galu galā, ja izklājlapas nav tavs iecienītākais pierakstu veids, vienmēr var izmantot arī papīru. Vai arī paļauties uz tehnoloģijām – mūsdienās ir tik daudz dažādas aplikācijas, kas palīz sekot līdzi budžetam. Galvenais ir regulāri atjaunināt savus pierakstus, lai nekas neaizmirstos. 

3. Pielīdzināt dāvanu vērtību to saņēmējiem

Atceries, ka ne visām dāvanām ir jābūt dārgām un ekskluzīvām. It īpaši tad, ja šogad Ziemassvētku dāvanu budžets ir mazāks nekā iepriekšējos gados. 

Var sākt ar dāvanu saņēmēju kategorizēšanu:

 • Ģimene
 • Radinieki un draugi
 • Kolēģi un paziņas

Lielāko daļu no sava budžeta piešķir pirmajam līmenim, jo tās parasti ir nozīmīgākās dāvanas. Otrajam un trešajam līmenim apsver jau lētākas, bet pārdomātākas dāvanas.

Reizēm arī labi uzrakstīta kartīte vai pašdarināta dāvana var tikt novērtēta vairāk kā viss pārējais, ko var nopirkt par naudu.

3lFeY8l1f0EE_-0HlkNJH7nZCyQSgRV4EAM35bdiEBH8x1i1RMLr1vgmj6iR6D72vbIdxyfPaD81r4H7PyjRrxusujIEnGRs-ixx5blkVg6lVlX3hMYEorhy59FBUkVP7G7HjwgXNGUTi-lB1RjuU3M

Padomi, kā ietaupīt pērkot Ziemassvētku dāvanas

Ziemassvētku dāvanas ir kārtīgs mārketinga process, kuram uzņēmumi sāk gatavoties jau vairākus mēnešus pirms svētkiem. Ienākot lielveikalā, acis uzreiz skrien uz visām pusēm un tad arī sanāk neparedzēti iztērēt naudu. 

Lai tā nenotiktu, esam apkopojuši padomus, kā ietaupīt naudiņu, dodoties pakaļ Ziemassvētku dāvanām.

Lūk, mūsu iecienītākie padomi:

 • Iepērcies ļoti laicīgi vai arī pēdējā brīdī – mazumtirgotāji bieži rīko izpārdošanas uzreiz pēc Ziemassvētkiem nākamā gada svētku sezonai un tieši pirms Ziemassvētkiem, lai atbrīvotos no neiztirgotajiem krājumiem. Tāpēc ja vari plānot tik tālu uz priekšu vai arī iepirkties pēdējā brīdī, rezultātā var ietaupīt.
 • Pērc vairākumā – apsver iespēju iegādāties dāvanas vairumā cilvēkiem no sava trešā līmeņa saraksta, piemēram, kolēģiem. Aromātisko sveču komplekts, kas iegādāts iepakojumā, būs lētāks par vienu gabalu nekā pērkot atsevišķi.
 • Uztaisi pašdarinātas dāvanas – pamodini savu iekšējo radošo mākslinieku un uztaisi paštaisītas dāvanas. Var adīt šalles, cept cepumus vai izgatavot personalizētu fotoalbumu. Tas ir mīļi un reizē arī lētāk.

Un ja kādai dāvanai tomēr pietrūkst naudiņa, bet to ļoti gribās nopirkt, aizdevums var būt ātrs risinājums.

Aizdevums Ziemassvētku dāvanu iegādei

No pirmā acu uzmetiena var šķist, ka ātrie kredīti ir pašsaprotams nākošais solis, ja pietrūkst naudas un gribās nopirkt ko dārgāku. Tomēr aicinām vienmēr izvērtēt savas iespējas kredītu atdot un pieiet šai situācijai atbildīgi.

Tāpēc apskatīsim aizdevumu ņemšanas plusus un mīnusus svētku dāvanu dāvināšanas nolūkam.

Priekšrocības:

 • Ātri iegūti līdzekļi – ja esi pārliecināts, ka spēsi atdot naudu īstermiņā, tad ātrie kredīti var atvieglot radušos finanšu situāciju un ļaut nopirkt vēlamās dāvanas.
 • Īpašie piedāvājumi –  Ziemassvētku sezonā arī kredītdevēji piedāvā dažādus izdevīgus piedāvājumus ar zemām procentu likmēm, kas var būt ļoti izdevīgs darījums.
 • Labas kredītvēstures veidošana – atbildīga aizdevuma izmantošana un atmaksa, kas nozīmē, ka katru mēnesi tiks pilnībā atmaksāts aizdevums, var palīdzēt uzlabot kredītreitingu.

Trūkumi:

 • Augstas procentu likmes – ātrie kredīti, kas netiek ātri atmaksāti, var piesaistīt pārmērīgi augstas procentu likmes, kas ilgtermiņā ievērojami sadārdzina tavus sākotnējos izdevumus.
 • Finanšu stress – jauns gads var sākties ar parādiem, tas var radīt stresu, kas atņem svētku prieku.
 • Slikti finanšu paradumi – ja paļausies uz kredītu, var izveidoties sliktas finanšu pārvaldības cikls, kas vēlāk var radīt vēl lielākas problēmas.

Ja tu apsver iespēju izmantot kādu no kredīta veidiem, piemēram, ātrais kredīts, pārliecinies, ka tā ir daļa no pārdomāta finanšu plāna, nevis ātrs risinājums. Vienmēr izlasi sīki drukāto informāciju par procentu likmēm un atmaksas noteikumiem. 

Un vienmēr atceries, ka svētki ir saistīti ar mīlestību, ģimeni un dāvināšanas prieku. Un nevienam no šiem mērķiem nav nepieciešams aizņemties parādu.

Budžetam draudzīgas dāvanas ir arī praktiskas dāvanu kartes, tāpēc tās var apsvērt kā vienu no opcijām šajos svētkos.

Lai skaisti un priekpilni svētki!

Lasīt saistītos rakstus

Visi ieraksti
Visi ieraksti
Scroll Up