Parāda piedziņa tiesas ceļā: kas Tev par to jāzina

Ikviens aizdevums ir saistīts ar zināmiem riskiem, jo reti kurš cilvēks var būt uz 100% pārliecināts par finanšu stabilitāti ilgtermiņā. Lai gan kreditori rūpīgi izvērtē potenciālu klientu maksātspēju, un patērētāju kreditēšana kļūst arvien atbildīgāka, tomēr pilnībā izvairīties no kredīta riskiem nav iespējams. Ja esi nonācis grūtā situācijā un nevari savlaicīgi atmaksāt aizdevumu, neuztraucies! Atceries, ka parāda piedziņa tiesas ceļā ir pēdējais mehānisms, ko aizdevējs izmanto tad, kad pārējas metodes izrādījušas neefektīvas. Šajā rakstā stāstām par to, kā rīkoties, lai padarītu parādu atmaksu maksimāli elastīgu un draudzīgu Tavai situācijai. Lasi un liec aiz auss!

kapec-rodas-paradi

Kāpēc rodas parādi?

Galvenā patērētāju kreditēšanas nozares tendence jau vairākus gadus ir atbildīga aizņemšanās. Uzticami aizdevēji izvieto savās mājaslapās informāciju par atbildīgas aizņemšanās principiem, rada vadlīnijas, kas palīdz potenciāliem aizņēmējiem objektīvi izvērtēt savu situāciju un kredīta nepieciešamību. Ievērojot šīs rekomendācijas, var būtiski samazināt kredīta riskus, tāpēc ikvienam aizņēmējam pirms kredītpieteikuma nosūtīšanas jāapsver savas iespējas laikus segt aizdevumu. Un tomēr daži kredīti tiek kavēti, parādsaistības tiek pārkāptas, un parādi rodas par spīti atbildīgai un pārdomātai attieksmei. Kāpēc? Lūk, izplatītākie parādu iemesli:

  • neobjektīvs maksātspējas novērtējums;
  • ienākumu līmeņa pēkšņa pazemināšanās, piemēram, darba zaudēšanas vai slimības dēļ.

Parāds nav brālis – ja kredīta maksājumi tiek kavēti, aizdevējs piemēro soda sankcijas. Rezultātā kopējā kredīta summa tikai palielinās un atmaksa kļūst vēl sarežģītāka.

3 iespējas parāda dzēšanai

Lai izvairītos no parāda piedziņas tiesas ceļā, ievēro divus vienkāršus noteikumus:

  1. Sazinies ar aizdevēju, tiklīdz saproti, ka kredīta maksājumi ir par lielu Tavam budžetam;
  2. Esi atklāts un informē aizdevēju par savu esošo maksātspējas līmeni.

Jo ātrāk aizdevējs zinās par Tavām finanšu grūtībām, jo labāku risinājumu tas varēs piedāvāt. Atkarībā no neatmaksātā kredīta apjoma, atmaksas termiņa un Tavas maksātspējas, Tev var piedāvāt:

  • kredīta termiņa pagarināšanu vai kredīta brīvdienas. Vienkāršāks risinājums salīdzinoši vieglām situācijām. Ja vienā mēnesī Tev pietrūkst naudas kredīta maksājumam, jo ir gadījušies lieli neparedzēti tēriņi, bet esi drošs, ka ar nākamo algu situācija mainīsies, kredīta termiņa pagarināšana var būt parocīga. Par kredīta pagarināšanu tiek iekasēta komisija, kuras summa ir atkarīga no aizdevuma apjoma;
  • maksājumu grafika restrukturizāciju. Aizdevējs var samazināt ikmēneša maksājumu apjomu un pagarināt atmaksas termiņu, lai kredīta maksājumi kļūtu mazāki. Jo mazāka ir kavēta summa, jo uz labākiem restrukturizācijas nosacījumiem var cerēt, tāpēc vienmēr savlaicīgi informē kreditoru par saviem finanšu sarežģījumiem.

Jāatzīmē, ka grafika restrukturizācija un kredīta refinansēšana jeb apvienošana nav viens un tas pats. Ja Tev jau ir izveidojušies parādi, situācija ir mazāk labvēlīga, un tā jārisina ar aizdevēju. Bet, ja kredītsaistības vēl nav pārkāptas, var apsvērt kredīta refinansēšanu citā iestādē. Šajā gadījumā cits kreditors izsniedz summu, kas nepieciešama esošo aizdevumu atmaksai, ar zemākiem procentiem un garāku atmaksas termiņu. Kredīta refinansēšana ir īpaši parocīga aizņēmējiem ar vairākiem kredītiem, turklāt daudzos gadījumos tā palīdz saglabāt pozitīvu kredītvēsturi.

Ja Tu uzmanīgi seko līdzi savai finanšu situācijai un ik mēnesi plāno ģimenes budžetu, visdrīzāk, parāda piedziņa tiesas ceļā Tev nedraudēs. Bet, ja aizdevējs tomēr ir vērsies pie tiesu izpildītājiem, Tev noteikti būs noderīga mūsu sagatavota informācija!

Kā notiek parāda piedziņa tiesas ceļā?

Ja kredīts netiek atmaksāts termiņā, un aizņēmējs nav sazinājies ar kreditoru un ignorē tā ziņojumus, aizdevējam ir tiesības patstāvīgi uzsākt parāda piedziņas procesu. Parāda piedziņa var notikt divos veidos – caur tiesu vai caur privātajām parādu piedziņas uzņēmumiem. Ja kreditors ir izlēmis vērsties tiesā, parāda piedziņa notiek pēc šādas shēmas:

  • kreditors iesniedz tiesā pieteikumu, kurā norāda, ka vēlas sākt piedziņu no parādnieka;
  • notiek tiesas sēde, kuras rezultātā tiesnesis paziņo lēmumu par parāda piedziņu;
  • pie darba ķeras tiesu izpildītāji, kuru pienākumos ir panākt tiesas lēmuma izpildīšanu.

To, ko tieši tiesu izpildītāji drīkst darīt, lai piedzītu parādu, regulē tiesu izpildītāju likums. Tas nosaka, ka:

  • vispirms tiesu izpildītāji nosūta parādniekam vēstuli ar aicinājumu brīvprātīgi atmaksāt kredītu un pārējos parādus, piemēram, uzkrāto soda naudu;
  • ja aizņēmējs ignorē šo aicinājumu, tiesu izpildītāji uzsāk piespiedu parādu piedziņu, vēršot piedziņu uz aizņēmēja īpašumu un esošajiem līdzekļiem bankas kontā.

3 parāda piedziņas veidi

Tiesu izpildītājiem ir tiesības saņemt informāciju par parādnieka kustamo un nekustamo īpašumu no bankām, CSDD un Zemes grāmatas. Galvenokārt tiesu izpildītāji izvēlas piedzīt parādus:

  • liedzot parādniekam veikt darījumus ar kustamo un nekustamo īpašumu;
  • vēršot parādu piedziņu uz darba algu;
  • vēršot parādu piedziņu uz bankas kontā esošajiem līdzekļiem.

Atvilkumus no darba algas, tāpat kā ieturējumus no bankas konta veic parādnieka darba devējs un banka, nevis tiesu izpildītājs. Likums paredz, ka pēc ieturējumiem parādniekam ir tiesības mēnesī saņemt valsts noteikto minimālo algu (430 eiro no 2018. gada 1. janvāra), kā arī tiek nodrošināts pabalsts nepilngadīgo bērnu uzturēšanai (64,03 eiro). Ja parādniekam ir nelieli ienākumi, un viņš vēlas mazākas ieturējumu summas, ar šo lūgumu jāvēršas pie kreditora, nevis tiesu izpildītāja.

Parāda piedziņa tiesas ceļā nav patīkamākais process, taču tas notiek likuma ietvaros. Atceries, ka ikvienam parādniekam ir ne tikai pienākumi, bet arī tiesības, tāpēc velti laiku atbilstošā likuma izpētei. Atgādinām, ka kredīta savlaicīga refinansēšana ļauj izvairīties no parādu veidošanās, bet atbildīga aizņemšanās ir neatņemams nosacījums ikviena kredīta saņemšanai!

Lasīt saistītos rakstus

Visi ieraksti
Visi ieraksti
Scroll Up