Vai maksātnespēja ir vienīgais veids, kā tikt galā ar parādiem?

Kavēti kredītmaksājumi pārvēršas par parādiem, un ir labi zināms, ka atmaksāt parādu ir divtik grūtāk nekā regulāru aizdevumu. Nemelosim – tas patiešām ir sarežģīti, bet ne neiespējami, un mēs esam uzskaitījuši vismaz trīs veidus, kā atbrīvoties no parādiem. Ja domā, ka Tev tuvojas maksātnespēja, lasi tālāk mūsu jauno rakstu un uzzini, kur, kad un kāpēc vērsties pēc finanšu palīdzības!

Kredītmaksājums ir nokavēts. Kas tālāk?

Tā diena ir pienākusi – kredītmaksājums nav veikts un soda nauda veidojas zibens ātrumā. Tas nav labākais, kas var atgadīties ar aizņēmēju, taču pati par sevi maksājuma kavēšana nav pasaules gals un pilnīgi neatrisināma lieta. Pašreizējā likumdošana nosaka, ka personas vārdu var iekļaut parādvēstures datubāzēs, tikai ievērojot vairākus nosacījumus. Viens no svarīgākajiem ir parāda termiņš – ja maksājums ir kavēts par mazāk nekā 60 dienām, no iekļūšanas parādnieku reģistros var paspēt izvairīties.

Parādnieks var norēķināties ar kreditoru, neiesaistot nekādus papildu mehānismus, tādus kā pārkreditēšana vai kredītu maksātnespēja. Ja kavējums noticis kļūmes vai sīku sarežģījumu dēļ, un aizņēmēja finanšu iespējas ļauj atmaksāt gan aizdevuma summu ar procentiem, gan soda naudu, situācija ir atrisināta. Bet ja nu nē? Tad piedāvājam trīs rīcības variantus.

Risinājums #1. Termiņa pagarināšana

Ikvienam aizdevumam ir savs atmaksas termiņš (vai, ilgtermiņa kredīta gadījumā, ikmēneša maksājuma datums), un daudzi aizdevēji nodrošina iespēju pagarināt šo termiņu uz 30 dienām. Tas var būt piemērots risinājums, ja parāds ir izveidojies nejauši, nevis sistemātiska līdzekļu trūkuma dēļ. Ja vēlies pagarināt kredīta atmaksas termiņu, ņem vērā, ka:

 • tas nav bezmaksas pakalpojums, par termiņa pagarināšanu jāmaksā komisija, kuras summa ir atkarīga no aizdevuma kredītlimita un dažiem citiem faktoriem;
 • komisijas dēļ kredīta termiņa pagarināšana palielina kopējās aizņemšanās izmaksas;
 • ne visus aizdevumus var pagarināt vienlīdz operatīvi, piemēram, mājokļa kredīta termiņa pagarināšana var prasīt izmaiņas kredītlīgumā, kas aizņem daudz laika un izmaksā prāvu summu.

Salīdzinoši nesen termiņa pagarināšana bija izplatītākais parādu atlikšanas veids, un to izmantoja arī daudzi aizņēmēji, kuriem daudz lietderīgāk būtu apvienot aizdevumus vai pieteikt maksātnespēju. Tagad, pēc izmaiņām ātro kredītu likumdošanā, kredīta termiņu var pagarināt tikai divas reizes uz 30 dienām (ierobežojums attiecas uz ātrajiem aizdevumiem ar maksimālo atmaksas termiņu 30 dienas).

Risinājums #2. Kredītu apvienošana

Salīdzinājumā ar nemitīgu termiņa pagarināšanu, kredītu apvienošana jeb pārkreditēšana ir pakalpojums ar zemākiem riskiem. Tas ir viens no pieejamākajiem veidiem, kā atrisināt parādu problēmu, neiekuloties vēl lielākos finanšu sarežģījumos, turklāt pārkreditēšana ir pieejama gan parādniekiem, gan tiem, kuriem nav problēmu ar kredītmaksājumu veikšanu.

Pārkreditēšana ir visu aktīvo aizdevumu apvienošana vienā, būtībā, tā ir īpaša aizņemšanās esošo parādu segšanai. Kredītu apvienošana nodrošina vairākas noderīgas priekšrocības:

 • vienotu atmaksas grafiku;
 • vienu ikmēneša maksājuma datumu;
 • parasti zemāku procentu likmi nekā visu aktīvo aizdevumu procentu pārmaksu summa;
 • iespēju norēķināties par īstermiņa aizdevumiem ilgā laika periodā.

Kredītu apvienošana parādniekiem parasti pieejama ar striktākiem nosacījumiem, piemēram, pret galvojuma un/vai ķīlas nodrošinājumu. Vērā jāņem arī tas, ka kredītu apvienošana ar sabojātu kredītvēsturi nav standarta pakalpojums ar fiksētu procentu likmi un noformēšanu 15 minūtēs. Jo īsāks ir kredītu kavēšanas laiks, jo zemāka uzkrāto soda naudu summa, jo augstākas izredzes saņemt draudzīgu pārkreditēšanas piedāvājumu!

Risinājums #3. Maksātnespēja

Abi iepriekšēji rīcības varianti paredz, ka parādniekam ir finanšu iespējas pakāpeniski norēķināties ar aizdevēju vai aizdevējiem. Pat pārkreditācija ar sliktu kredītvēsturi, ko var izmantot cilvēks sarežģītā finanšu situācijā, nozīmē ilgtermiņa parādsaistības, kas jāievēro atbilstoši pārkreditācijas līgumam. Cita lieta ir maksātnespēja – tās mērķis ir atbrīvoties no parādsaistībām, vismaz daļēji, bet, lai to panāktu, maksātnespējas process jāuzsāk pašam parādniekam. Lūk, kā tas notiek:

 • parādnieks iesniedz maksātnespējas pieteikumu tiesā;
 • tiesa pasludina maksātnespēju un ieceļ maksātnespējas administratoru;
 • tiek uzsākta bankrota procedūra, kuras laikā administrators var pārdot daļu no parādnieka īpašuma;
 • pēc administratora darba beigām sākas daļēja parādu dzēšana, kas turpinās no 6 mēnešiem līdz 3 gadiem.

Maksātnespējas pasludināšana arī nav bezmaksas procedūra – esam aprēķinājuši, ka kopējie minimālie izdevumi līdz pilnīgai atbrīvošanai no parādsaistībām sastāda no 4 158 EUR līdz pat 7 614 EUR. Izskatās daudz? Maksātnespēja ir paredzēta parādniekiem, kuri kavējuši nevis dažus simtus eiro, bet vairākus tūkstošus vai pat desmitus tūkstošus, tāpēc, salīdzinot ar pilnu parādu atmaksu, maksātnespēja izmaksā daudz mazāk.

Ne maksātnespēja, ne citi risinājumi nav universāli, jo ikviena aizņēmēja situācija ir individuāla, turklāt, jo lielāki ir parādi, jo uzmanīgāku un iejūtīgāku pieeju tie prasa. Iespējams, pirms pieteikšanās vienam vai otram pakalpojumam parādniekiem, Tev vajadzīgs objektīvs skatiens no malas. Situāciju var izvērtēt parādu konsultants, ko var atrast advokātu birojā vai parādu piedziņas uzņēmumā. Bet pats galvenais ir Tava apņemšanās tikt galā ar parādiem – izmanto NetCredit padomus un aizver parādu epizodes savā dzīvē uz visiem laikiem!

Scroll Up