Kāpēc kredītu procentu likmes mēdz būt tik augstas?

Dažreiz dzīvē ir situācijas, kad jums ir nepieciešams papildu finansējums, un jūs piesakāties aizdevumam. Šajā steigā jūs bieži vien pat nepievēršat uzmanību tādam sīkumam kā šī kredīta gada procentu likme. Tomēr tas nav sīkums, kā var šķist sākotnēji un pilnībā nosaka to, cik daudz jūs atdosiet atpakaļ, aizņēmoties naudu.

Šodien mēs iepazīsimies ar vairākiem aizdevējiem, kuriem ir atšķirīgas gada procentu likmes. Mēģināsim noskaidrot, kāpēc katram no tiem ir šāda likme un kāpēc klienti izvēlas katru no tiem savās neparedzētajās situācijās. Aprēķināsim arī, cik daudz jums nāksies maksāt vienam vai otram aizdevējam, ja tie ir aizdevumi lidz 500 € ar sliktu kredītvēsturi.

Kāpēc ir svarīgi zināt, kāda ir jūsu aizdevuma gada likme?

Piesakoties ātrajam kredītam, vienmēr ir vērts vismaz pārlaist acis pār kredītlīgumu. Kad esat iepazinies ar maksājumu grafiku, pievērsiet uzmanību arī aizdevuma gada procentu likmei. Salīdzinoši sīkā drukā redzēsiet uzrakstu par aptuveni 40-50% GPL. Tās ir kopējās izmaksas par jūsu aizdevumu. Ir dzirdēts, ka Latvijā ir augstākās procentu likmes Baltijā.

Uzreiz rodas jautājums, kāpēc tik daudz? Ja varat iedomāties, jūs par savu aizdevumu maksājat 1,5 reizes lielāku summu. Un dažkārt likme var pārsniegt 100%, tad jūs aizdevējam atmaksājat divreiz vairāk. Protams, neviens nevēlas maksāt tik daudz, bet vai kāds par to domā aizdevuma noformēšanas brīdī. Tāpēc ir tik svarīgi meklēt dažādas iespējas ar visizdevīgākajām likmēm.

Untitled-design-9-1024x683

No kā veidojas kredīta procentu likme?

Esam uzzinājuši, ka aizdevumu procentu likmes var būt gan no 4%, ko piedāvā bankas vai finanšu starpnieki, gan sasniegt pat 100% un vairāk. Tāpēc mēģināsim noskaidrot, no kurienes rodas šādi skaitļi un kāpēc tie tik ļoti atšķiras dažādiem patēriņa kredītu pārstāvjiem. 

Procentu likmes sastāvdaļas ir diezgan līdzīgas, un tās ir:

  • Aizdevuma procenti – tieši tas, ko paziņo aizdevējs, un parasti tie ir no 2 līdz 30%;
  • Maksa par līguma sagatavošanu – katram aizdevējam tā ir atšķirīga;
  • Jūsu aizdevuma apkalpošana;
  • Citas individuālas izmaksas, ko nosaka pats aizdevējs.

Šīs izmaksas atšķiras atkarībā no kredīta veida vai peļņas apmēra, ko aizdevējs galu galā vēlas gūt. Tāpēc aizdevēju pienākums ir norādīt kopējo aizdevuma gada procentu likmi, lai klienti varētu salīdzināt dažādus piedāvājumus un izvēlēties piemērotāko. Mūsu tīmekļa vietnē tieši ir apkopoti dati par dažādu aizdevēju reālajām procentu likmēm.

Salīdzināsim dažu patēriņa kredītu likmes

Lai pārskatāmi salīdzinātu patēriņa kredītu gada procentu likmes, esam atlasījuši vairākus dažādus variantus. Aprēķināsim, cik mums var izmaksāt 500 eiro aizdevums vienā vai otrā iestādē.

Citadele – aizdevums no 7,9%

Parasti bankas saviem klientiem piedāvā viszemākās aizdevumu procentu likmes, taču ne visi var tur saņemt kredītu. Norādot, ka vēlamies ņemt 500 eiro aizdevumu uz sešiem mēnešiem, Citadeles aizdevumu kalkulators, kas ir pieejams tās tīmekļa vietnē, mums uzrādīja kopējo likmi 32% apmērā.

Jā, reklamētā likme 7,9% apmērā ir tikai jūsu personīgie procentu maksājumi. Kopējās izmaksas jau sastāda 30% no aizņēmuma summas, un jums tās arī ir jāatmaksā. Galu galā jūs atmaksāsiet bankai aptuveni 540 eiro, kas varbūt arī nav tik daudz – tas ir jūsu ziņā.

Banknote – ātrais kredīts no 40% GPL

Nebanku aizdevējs Banknote gan atklāti nelepojas ar izdevīgu procentu likmi. Tiesa – viņu priekšrocība ir citur, viņi nav tik izvēlīgi attiecībā uz klientiem, lemjot par aizdevumu piešķiršanu. Ja jums ir oficiāls darbs un nav parādu, varat uzskatīt, ka kredīts no Banknote viegli būs jūsu. To arī apstiprina Banknote atsauksmes no klientiem.

Tiesa, ja aizņemsieties tos pašus 500 eiro uz sešiem mēnešiem, jūs viņiem atdosiet gandrīz 564 eiro. Tas ir nedaudz vairāk nekā bankai, jo viņu procentu likme sastāda gandrīz 52% gadā. Šķiet, ka tā ir gandrīz visaugstākā likme, bet nē, atcerieties, ka ir arī aizdevējs ar likmi 100% un vairāk, kur pat ir pieejams kredīts parādniekiem.

Untitled-design-10-1024x683

Latkredits – individualizēts aizdevums no 6,9%

Lūk, finanšu starpnieki, to vidū arī Latkredits, gan var lepoties ar izdevīgām procentu likmēm. Tas ir pateicoties tam, ka, sadarbojoties ar vairāk nekā 30 aizdevējiem, viņi var izvēlēties klientam izdevīgāko kredītlīgumu. Lai gan mēs domājam, ka minētie 6,9% ir nevis aizdevuma gada procentu likme, bet gan klienta personīgā procentu likme. 

Tomēr par to mēs nevarējām pārliecināties, jo neizdevās uzreiz atrast Latkredits aizdevuma līgumu. Tas ir saprotams, jo, lai jums izteiktu piedāvājumu, jums ir jāaizpilda pieteikuma veidlapa un jāizvēlas konkrēts aizdevums jau lietas gaitā. Tad jums arī būs iespēja iepazīties ar maksājuma grafiku un citām aizdevuma detaļām.

Izvēlieties atbilstoši savām iespējām

Mēs saprotam, cik grūti dažkārt ir saglabāt vēsu prātu, izvēloties kredītu. Galu galā, kad aizdevums kļūst par gandrīz vienīgo veidu, kā iegūt naudu, jūs varat nepadomāt, ka jums nāksies atmaksāt gandrīz divreiz lielāku summu. Tāpēc ir svarīgi mierīgi izlasīt aizdevuma līgumu un aprēķināt, cik daudz iztērēsiet, lai atmaksātu aizdevumu.

Ja viss jūs apmierina, dodieties uz priekšu un ņemiet kredītu. Ziniet, ja esat nonācis parādsaistībās, melnie kredīti parasti ir kredīti ar visaugstāko procentu likmi. Tas netiek darīts, lai iedzītu jūs vēl lielākās grūtībās, bet gan lai jūs ņemtu nelielu naudas summu un mierīgi varētu to atmaksāt no saviem ienākumiem. Aizņemieties gudri!

Lasīt saistītos rakstus

Visi ieraksti
Visi ieraksti
Scroll Up