Vai maksātnespēja ir vienīgais veids, kā tikt galā ar parādiem?

Kavēti kredītmaksājumi pārvēršas par parādiem, un ir labi zināms, ka atmaksāt parādu ir divreiz grūtāk nekā regulāru maksājumu. Nemelosim – tas patiešām ir sarežģīti, bet ne neiespējami, un mēs esam uzskaitījuši vismaz trīs veidus, kā atbrīvoties no parādiem. Ja domā, ka Tev tuvojas maksātnespēja, lasi tālāk mūsu jauno rakstu un uzzini, kur, kad un kāpēc vērsties pēc finanšu palīdzības!

Kredītmaksājums ir nokavēts – kas tālāk?

Tā diena ir pienākusi – kredītmaksājums nav veikts un soda nauda veidojas zibenīgā ātrumā. Tas nav tas labākais, kas var atgadīties ar aizņēmēju, taču pati par sevi maksājuma kavēšana nav pasaules gals un pilnīgi neatrisināma lieta. Pašreizējā likumdošana nosaka, ka personas vārdu var iekļaut parādvēstures datubāzēs, tikai ievērojot vairākus nosacījumus. Viens no svarīgākajiem ir parāda termiņš – ja maksājums ir kavēts par mazāk nekā 60 dienām, no iekļūšanas parādnieku reģistros var paspēt izvairīties.

Parādnieks var norēķināties ar kreditoru, pagaidām vēl neiesaistot nekādus papildu mehānismus, tādus kā pārkreditēšana vai kredītu maksātnespējas statuss. Ja kavējums noticis kļūmes vai sīku sarežģījumu dēļ, un aizņēmēja finanšu iespējas ļauj atmaksāt gan aizdevuma summu ar procentiem, gan soda naudu, situācija ir atrisināta. Bet ja nu nē? Tad piedāvājam trīs rīcības variantus.

Untitled-design-3-1024x683

Risinājums #1 – termiņa pagarināšana

Ikvienam aizdevumam ir savs atmaksas termiņš (vai, ilgtermiņa kredīta gadījumā, ikmēneša maksājuma datums), un daudzi aizdevēji nodrošina iespēju pagarināt šo termiņu uz 30 dienām. Tas var būt piemērots risinājums, ja parāds ir izveidojies nejauši, nevis sistemātiska līdzekļu trūkuma dēļ.

Ja vēlies pagarināt kredīta atmaksas termiņu, ņem vērā, ka:

  • tas nav bezmaksas pakalpojums, par termiņa pagarināšanu jāmaksā komisija, kuras apmērs ir atkarīgs no aizdevuma summas un citiem faktoriem;
  • komisijas dēļ kredīta termiņa pagarināšana palielina kopējās aizņemšanās izmaksas;
  • ne visus aizdevumus var pagarināt vienlīdz operatīvi, piemēram, mājokļa kredīta termiņa pagarināšana var prasīt izmaiņas kredītlīgumā, kas aizņem daudz laika un izmaksā prāvu summu.

Agrāk termiņa pagarināšana bija izplatītākais parādu atlikšanas veids, un to izmantoja arī daudzi aizņēmēji, kuriem daudz lietderīgāk būtu apvienot aizdevumus vai pieteikt maksātnespēju. Tagad jau vairākus gadus pēc izmaiņām ātro kredītu likumdošanā, kredīta termiņu var pagarināt tikai divas reizes uz 30 dienām (ierobežojums attiecas uz ātrajiem aizdevumiem ar maksimālo atmaksas termiņu 30 dienas).

Risinājums #2 – kredītu apvienošana

Salīdzinājumā ar nemitīgu termiņa pagarināšanu, kredītu apvienošana jeb pārkreditēšana ir pakalpojums ar zemākiem riskiem. Tas ir viens no pieejamākajiem veidiem, kā atrisināt parādu problēmu, neiekuloties vēl lielākos finanšu sarežģījumos, turklāt pārkreditēšana ir pieejama gan parādniekiem, gan tiem, kuriem nav problēmu ar kredītmaksājumu veikšanu. Pārkreditēšana ir visu aktīvo aizdevumu apvienošana vienā, būtībā, tā ir īpaša aizņemšanās esošo parādu segšanai.

Izvēloties kredītu apvienošanu, jums tiek nodrošinātas vairākas priekšrocības:

  • vienots atmaksas grafiks;
  • viens ikmēneša maksājuma datums;
  • parasti zemāka procentu likme nekā visu aktīvo aizdevumu procentu pārmaksu summa;
  • iespēja norēķināties par īstermiņa aizdevumiem ilgā laika periodā.

Kredītu apvienošana parādniekiem parasti pieejama ar striktākiem nosacījumiem, piemēram, ar galvotāju un/vai ķīlas nodrošinājumu. Vērā jāņem arī tas, ka kredītu apvienošana ar sabojātu kredītvēsturi nav standarta pakalpojums ar fiksētu procentu likmi un noformēšanu 15 minūtēs. Jo īsāks ir kredītu kavēšanas laiks un zemāka uzkrātā soda nauda, jo augstākas izredzes saņemt draudzīgu pārkreditēšanas piedāvājumu!

Untitled-design-4-1024x683

Risinājums #3 – maksātnespēja

Abi iepriekšējie rīcības varianti paredz, ka parādniekam ir finanšu iespējas pakāpeniski norēķināties ar aizdevēju vai aizdevējiem. Pat pārkreditācija ar sliktu kredītvēsturi, ko var izmantot cilvēks sarežģītā finanšu situācijā, nozīmē ilgtermiņa parādsaistības, kas jāievēro atbilstoši pārkreditācijas līgumam.

Cita lieta ir maksātnespēja – tās mērķis ir atbrīvoties no parādsaistībām, vismaz daļēji, bet, lai to panāktu, maksātnespējas process jāuzsāk pašam parādniekam. Maksātnespēja ir paredzēta parādniekiem, kuri kavējuši nevis dažus simtus eiro, bet vairākus tūkstošus vai pat desmitus tūkstošus, tāpēc, salīdzinot ar pilnu parādu atmaksu, maksātnespēja izmaksā daudz mazāk.

Lūk, kā notiek maksātnespējas pasludināšanas process:

  • parādnieks iesniedz maksātnespējas pieteikumu tiesā;
  • tiesa pasludina maksātnespēju un ieceļ maksātnespējas administratoru;
  • tiek uzsākta bankrota procedūra, kuras laikā administrators var pārdot daļu no parādnieka īpašuma;
  • pēc administratora darba beigām sākas daļēja parādu dzēšana, kas turpinās no 6 mēnešiem līdz 3 gadiem.

Maksātnespējas pasludināšana arī nav bezmaksas procedūra – esam aprēķinājuši, ka kopējie minimālie izdevumi līdz pilnīgai atbrīvošanai no parādsaistībām sastāda no 4 158 EUR līdz pat 7 614 EUR. Izskatās daudz? Iespējams, pirms pieteikšanās vienam vai otram pakalpojumam parādniekiem, Tev vajadzīgs objektīvs skatiens no malas. Situāciju var izvērtēt parādu konsultants, ko var atrast advokātu birojā vai parādu piedziņas uzņēmumā.


Ne maksātnespēja, ne citi risinājumi nav universāli, jo ikviena aizņēmēja situācija ir individuāla, turklāt, jo lielāki ir parādi, jo uzmanīgāku un iejūtīgāku pieeju tie prasa. Bet pats galvenais ir Tava apņemšanās tikt galā ar parādiem – izmanto NetCredit padomus un aizver parādu epizodes savā dzīvē uz visiem laikiem!

Lasīt saistītos rakstus

Visi ieraksti
Visi ieraksti
Scroll Up