Kāpēc mājokļa kredīts kļūst pieprasītāks?

Mājoklis ir ikviena cilvēka pamatvajadzība, tāpēc jauna dzīvokļa vai privātmājas meklējumi prasa lielu uzmanību. Mūsdienās iespējams īrēt mājokli ilgtermiņā, iegādāties pašam savu mājokli vai pat uzbūvēt savu sapņu māju no nulles. Katram variantam ir savas priekšrocības un trūkumi, taču pakāpeniski arvien pieprasītāks kļūst mājokļa kredīts īpašuma iegādei vai uzbūvei. Kāpēc 2018. gadā ir palielinājies pieprasījums pēc hipotekāriem aizdevumiem? Uzzini par to mūsu jaunajā rakstā!

Mājokļa īre: vienkāršs, bet nestabils risinājums

Mūsdienās patstāvīgas dzīves gaitas un atdalīšanās no vecāku ligzdas gandrīz vienmēr sākas ar pārvākšanos uz īrēto dzīvokli vai vismaz istabu. Mājokļa īre ir labs risinājums studiju gados, un daudzi cilvēki turpina īrēt arī krietnu laiku pēc universitātes absolvēšanas un darba uzsākšanas. Īrei ir vairākas priekšrocības:

  • dzīvokli iespējams atrast samērā ātri, piedāvājums dažādās pilsētās un rajonos ir pietiekami liels;
  • dzīvokli sērijveida mājās var īrēt par zemu cenu, lai gan šajā gadījumā jāsamierinās ar pamatremontu un zemāku mājokļa kvalitāti (plānas sienas, nesakopta kāpņu telpa utt.).

Īrnieki sastopas arī ar citiem mīnusiem, piemēram:

  • stabilitātes trūkums. Latvijā tikai 2018. gadā ir stājies spēkā īres likums, kas aizsargā īrnieku tiesības, taču jebkurā gadījumā īrnieks nevar justies simtprocentīgi drošs par jumtu virs galvas – īpašniekam paliek tiesības pacelt īres maksu vai pieprasīt īrnieku izvākšanos likumā noteiktajā termiņā;
  • ierobežots piedāvājums atsevišķos segmentos. Nekustamā īpašuma tirgus Latvijā ir sagrozīts, un potenciāliem īrniekiem ir pieejami vai nu ļoti dārgi, vai lēti, taču reizēm ne pārāk kvalitatīvi īres objekti. Vidējās cenas mājokļi parasti tiek piedāvāti iegādei, nevis īrei.

Vidējā īres cena par labu mājokli Rīgā ir aptuveni no 300 līdz 500 eiro mēnesī. Savukārt mājokļa kredīts ļauj iegādāties pašam savu dzīvokli un ik mēnesi maksāt mazāk. Uzzini raksta turpinājumā vairāk par mājokļa iegādes plusiem!

Mājokļa iegāde: labs risinājums ilgtermiņā

Iegādāties pašam savu mājokli var būt izdevīgāk ilgtermiņā, jo īres izmaksas mūsdienās ir tikpat lielas kā ikmēneša hipotekārie maksājumi. Ja vēlies apmesties uz dzīvi konkrētā vietā un esi pārliecināts, ka Tavi plāni nākotnē nemainīsies, mājokļa kredīts var būt labs risinājums. Lai saņemtu aizdevumu, Tev jāizvēlas kreditors, īpašums un jāsakrāj nauda pirmajai iemaksai.

Valsts atbalsts mājokļa iegādē

Tiem potenciāliem mājokļu pircējiem, kuriem ir regulāri ienākumi, bet nav iekrājumu pirmajai iemaksai, ir pieejams mājokļa kredīts ar valsts galvojumu, ko nodrošina valsts finanšu institūcija ALTUM. Mājokļa kredīts jaunajām ģimenēm ar bērniem vecumā līdz 23 gadiem tiek piešķirts ar garantiju, kas ir atkarīga no bērnu skaita ģimenē:

  • viens bērns – 10% no aizdevuma summas (ne vairāk par 10 000 eiro);
  • divi bērni – 15% no aizdevuma summas (ne vairāk par 15 000 eiro);
  • trīs bērni – 20% no aizdevuma summas (ne vairāk par 10 000 eiro).

Atbalsts jaunajām ģimenēm ir pieejams uz termiņu līdz 10 gadiem.

Kopš 2018. gada mājokļa kredīts ar valsts galvojumu ir pieejams arī jaunajiem speciālistiem. Galvojuma nosacījumi ir šādi:

  • galvojums pieejams personām līdz 35 gadu vecumam ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību;
  • garantijas apmērs līdz 20% summai līdz 50 000 eiro;
  • garantijas termiņš līdz 10 gadiem.

Precīzu informāciju par valsts garantijas izmantošanu meklē ALTUM mājaslapā, kā arī bankās un pie nebanku kredītdevējiem. Ikviena situācija ir individuāla, tāpēc tikai kredītspeciālists varēs aprēķināt hipotēkas izmaksas Tavā gadījumā.

Kā pelnīt ar savu mājokli?

Vēl viens iemesls šodien nevis īrēt, bet pirkt mājokli, ir iespēja brīvāk rīkoties ar sev piederošo īpašumu. Mājokļu īrnieki zina, ka ikmēneša īres maksa jāpārskaita regulāri, neatkarīgi no tā, vai šomēnes dzīvoklis tika vai netika izmantots. Tas ved pie lielākiem tēriņiem ceļojumu laikā, jo īrniekam jāsedz ne tikai brauciena izmaksas, bet arī īres maksa. Vairums mājokļu īpašnieku neatļauj apakšīri, tāpēc īrnieka kopējās izmaksas atsevišķās situācijas var būt ļoti lielas.

Pavisam citā situācijā atrodas dzīvokļu un privātmāju īpašnieki. Īpašnieks var atļauties doties arī garākā braucienā, izīrējot savu mājokli un iegūstot papildu ienākumu avotu viena vai pat vairāku mēnešu garumā.

Bet varbūt Tevi interesē nevis dzīvoklis, bet privātmāja? Tad turpini lasīt un uzzini, kā nekļūdīties mājas iegādes procesā!

Mājas būvniecība savām rokām – sapņu piepildīšana vai liekas pūles?

Privātmāja var būt ideāla dzīvesvieta ģimenei, senioru pārim un ikvienam cilvēkam, kam patīk plašums un kurš vēlas justies kā īstais saimnieks. Ja tas ir arī Tavs sapnis, Tev ir divi varianti – pirkt gatavu māju vai būvēt to patstāvīgi.

Lūk, kas Tev jāzina, lai veiktu gudru izvēli:

  • mājas būvniecība paša spēkiem vienmēr izmaksā dārgāk. Ilgstoši būvdarbi, inflācija, nepieciešamība aizņemties ved pie tā, ka iekļauties sākotnējā tāmē nav iespējams 99% gadījumu. No otras puses, būvējot patstāvīgi, Tu vari pilnībā izkontrolēt darbu un izejmateriālu kvalitāti un galu galā radīt māju, kas pilnībā atbilst Tavām iecerēm;
  • mājas pirkšana ir ātrāka un izdevīgāka, turklāt gandrīz vienmēr mājas cenā ir iekļauta arī zeme, taču pircējam jāsamierinās ar samērā zemu privātmāju piedāvājumu vidējā cenu segmentā. Laika gaitā mājā var atklāties nepilnības un var rasties nepieciešamība pēc pārbūvēm.

Vidusceļš starp šiem variantiem ir noskatīt māju pie pārbaudīta attīstītāja ar labu reputāciju vai iegādāties tikai zemi un uzcelt uz tās Skandināvu tipa moduļu māju.

Jebkurā gadījumā rēķinies ar to, ka mājas un zemes iegāde prasa ievērojamus tēriņus, tāpēc iztikt bez mājokļa kredīta var būt problemātiski. Raksta noslēgumā parunāsim par to, kā izvērtēt savas izredzes saņemt hipotekāro aizdevumu!

Kam pieejams mājokļa kredīts ar izdevīgiem nosacījumiem?

Izdevīgs hipotekārais kredīts ir nosacīts jēdziens, jo ikviens aizdevums ir saistīts ar papildu tēriņiem, un aizdevums mājokļa iegādei ir viens no apjomīgākajiem kredītiem privātpersonām. Taču aizdevuma kopējās izmaksas iespējams samazināt, ja kredīta pretendents atbilst šādām prasībām:

  • pozitīva kredītvēsture. Gan bankas, gan nebanku kredītdevēji labprātāk piešķir aizdevumus personām, kuri jau ir izmantojuši kreditēšanas pakalpojumus un apliecinājuši savu maksātspēju un atbildīgu attieksmi pret parādsaistībām;
  • pietiekami liela maksātspēja. Personas ar zemiem ienākumiem nevar saņemt kredītu mājokļa iegādei, bet, jo lielāki ienākumi, jo vieglāk izdevīgāk saplānot aizdevuma atmaksu. Liela pārmaksa par kredītu notiek procentu dēļ, tāpēc drusku lielāks ikmēneša maksājums nozīmē īsāku atmaksas termiņu un mazākas kopējās izmaksas;
  • stabila dzīves situācija. Hipotekārais kredīts tiek piešķirts personām ar regulāriem ienākumiem, tāpēc kredītpieteikuma izvērtēšanā liela nozīme ir aizņēmēja darba gaitām – ja persona ik gadu maina darba vietu un amatus, tas var liecināt par nestabilu dzīvesveidu, un aizdevums var tikt atteikts.

Personām ar atbilstošu maksātspēju un pozitīvu kredītvēsturi mūsdienās mājokļa kredīts ir pieejams samērā vienkārši, turklāt valsts atbalsta programmas palīdz iegādāties īpašumu atsevišķām iedzīvotāju grupām. Pirms dodies uz pārrunām ar bankas pārstāvi, apskati arī nebanku aizdevēju piedāvājumu – varbūt tieši NetCredit platformā atradīsi sev piemērotāko aizdevumu?

Lasīt saistītos rakstus

Visi ieraksti
Visi ieraksti
Scroll Up