Kredītkarte un debetkarte: kopīgais, atšķirīgais un galvenais

Nelieli plastikāta gabaliņi Tavā makā nodrošina lielisku finanšu brīvības sajūtu ikvienā pasaules malā. Vai maz iespējams iedomāties modernā cilvēka dzīvi bez norēķinu kartēm, pirkumiem internetā, ātras un ērtas preču un pakalpojumu apmaksas?

Ja arī Tu esi elektronisko norēķinu entuziasts, noteikti zini, ka debetkarte un kredītkarte nebūt nav viens un tas pats. Taču viena lieta ir zināt acīmredzamu patiesību, un pavisam cita – orientēties kredītkaršu nozarē. Šajā rakstā mēs pastāstīsim, kas ir kredītkarte un debetkarte, kā tas izmantojamas, un kur meklējama labākā kredītkarte Latvijā.

Vai vēlies to visu uzzināt? Tad lasi tālāk!

Kredītkarte VS debetkarte: katrai savs izmantošanas mērķis

Debetkarte ir norēķinu karte, kur tiek glabāti kartes īpašnieka personīgie līdzekļi. Tā var būt darba alga, autoratlīdzības, pensija, pabalsti, ienākumi no nekustamā īpašuma izīrēšanas, vārdu sākot, nopelnītie līdzekļi, kas pieder tikai un vienīgi debetkartes un norēķinu konta īpašniekam. Savukārt kredītkartes līdzekļi savā būtībā ir aizdevums, ko kartes lietotājam piešķir banka vai nebanku kredītdevējs.

Ja ar debetkarti cilvēki norēķinās ikdienā, tad kredītkarte parasti tiek izmantota, lai:

 • finansētu lielas ieceres: svinības, ceļojumus, mājokļa remontu u.c.;
 • norēķinātos par pirkumiem un pakalpojumiem ārzemēs;
 • iegādātos iepatikušās un vajadzīgās preces dažas dienas pirms algas;
 • izveidotu finanšu drošības spilvenu negaidītiem tēriņiem.

Par kredītkartes izmantošanu tiek iekasētas papildu komisijas, to skaitā:

 • komisija par kartes izgatavošanu, piegādi un ikmēneša apkalpošanu – fiksēta summa;
 • procentu likme – fiksēta vai individuāli noteikta;
 • komisija par skaidras naudas izņemšanu – piesaistīta izņemtajai summai;
 • komisijas par naudas atlikuma pārbaudi ārzemēs, citu kredītiestāžu bankomātos, par izmaiņām kredītlīgumā – fiksētas.

Kāpēc, neskatoties uz to, ka kredītu nozarē ir pieejami dažnedažādi aizdevumi, kredītkartes ir tik pieprasītas? Tāpēc ka pie daudziem aizdevējiem kredītkarte procenti 30 – 45 dienu laikā ir 0 %. Iespēja aizņemties īstermiņā gan lielas, gan mazas summas un nemaksāt par tiem procentus ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki piesakās kredītkartēm.

Turpinājumā pastāstīsim, kādi kredītkaršu varianti ir pieejami Latvijas iedzīvotājiem, un kā rīkoties ar kredītkarti, lai Tu vienmēr būtu ieguvējs!

3 kredītkaršu veidi Tev, Taviem bērniem un Taviem darbiniekiem

Norēķinu karte mūsdienās ir ikvienam strādājošam cilvēkam, kā arī daudziem pusaudžiem un pensionāriem. Kredītkartes arī tiek izstrādātas dažādām lietotāju grupām, to skaitā:

 • privātpersonām – lielākais kredītkaršu segments ir kredītkartes privātpersonām;
 • uzņēmumiem – daži uzņēmumi piedāvā kredītkartes augstākā līmeņa darbiniekiem;
 • jauniešiem – jaunieši no 18 gadu vecuma ar regulāriem ienākumiem arī var pieteikties kredītkartei.

Plašākais kredītkaršu piedāvājums ir bankās, bet nebanku kredītdevēji pārsvarā piedāvā kredītkartes privātpersonām no 18 – 20 gadu vecuma. Banku kredītkartes iedalās papildu apakškategorijās, piemēram:

 • standarta kredītkarte;
 • zelta kredītkarte ar lielāku kredītlimitu un citām papildu priekšrocībām;
 • premium klases kredītkarte ar iespēju saņemt izdevīgus bankas piedāvājumus, personīgu konsultantu, apdrošināšanu un citas patīkamas ekstras.

Taču, neatkarīgi no tā, kādu kredītkarti izvēlēsies Tu, tās darbības princips būs vienāds. Turpini lasīt un uzzini, kā izmantot kredītkarti mājās un ārzemēs, tirdzniecības centros un internetā!

netcredit-blog-kreditkarsu-veidi

Kredītkarte darbībā: kā to izmantot?

Kredītkarte ir parocīgāka nekā patēriņa kredīts vai kredītlīnija, jo norēķināties par pirkumu var uzreiz, netērējot laiku kredītpieteikuma noformēšanai un naudas izņemšanai no kredītlīnijas konta.

Izmantot kredītkarti ir vienkārši neatkarīgi no atrašanās vietas:

 • sāc izmantot pieejamo kredītlimitu, norēķinoties par pirkumu;
 • atmaksā visu iztērēto summu konkrētā periodā (parasti 30 – 45 dienas) un nemaksā procentus par kredītkartes izmantošanu;
 • atmaksā iztērēto summu pakāpeniski vairāku mēnešu garumā, maksājot procentus. Katrs kreditors nosaka minimālo ikmēneša maksājumu – piemēram, 20 eiro vai 5% no iztērētās summas u.tml.;
 • izmanto pieejamo kredītlimitu pēc nepieciešamības.

Banku kredītkartes parasti ir piesaistītas lietotāja bankas kontam, tāpēc pieejamais kredītlimits ir atkarīgs no ienākumu apjoma. Piemēram, SEB kredītkaršu kredītlimits ir līdz 100% vai 200% no ikmēneša darba algas. Nebanku aizdevēji nosaka kredītlimitu atkarībā no klienta maksātspējas, kredītvēstures un vecuma.

Noformējot kredītkarti bankā, vari atzīmēt līgumā, ka Tu vēlies, lai nākamā mēneša sākumā iztērētie līdzekļi tiktu noņemti no Tava norēķinu konta automātiski, bet, izmantojot nebanku kredītkarti, par savlaicīgu aizdevuma atmaksu jārūpējas patstāvīgi.

Kredītkartes izmantošana ir saistīta ar papildu tēriņiem, taču pieredzējuši aizņēmēji zina, ka padarīt kredītkartes izmaksas minimālas. Vai arī Tu vēlies ietaupīt, izmantojot kredītkarti? Tad turpini lasīt!

Dažas viltības, kas palīdzēs aizņemties izdevīgi

Ja banka vai nebanku kreditors piedāvā kredītkartes ar vilinoši zemajiem procentiem, tas vēl nenozīmē, ka šāds piedāvājums ir pieejams ikvienam klientam. Atceries, ka finanšu nozarē zemas procentu likmes un citas patīkamas ekstras ir paredzētas šauram cilvēku lokam. Taču izredzēto starpā var iekļūt ikviens cilvēks, kurš rūpējas par savām finansēm un zina, kā aizņemties maksimāli izdevīgi. Lūk, mūsu ieteikumi tiem, kuri nevēlas pārmaksāt par kredītkartes izmantošanu.

1. Saglabā pozitīvu kredītvēsturi

Kredītvēstures statuss ir izšķirošais faktors Tavā kredītpieteikuma izskatīšanā. Pozitīva kredītvēsture nozīmē, ka Tu proti atbildīgi rīkoties ar savām finansēm, samēro tēriņus ar ienākumiem un neuzķeries uz skaļiem reklāmas piedāvājumiem. Vārdu sakot, esi ideāls aizņēmējs! Savukārt negatīva kredītvēsture rada pavisam citus signālus, tāpēc personām ar sabojātu kredītvēsturi nākas samierināties ar augstākiem procentiem un mazāku kredītlimitu.

2. Palielini savus ienākumus

Jo lielāka ir aizņēmēja maksātspēja, jo labprātāk banka vai nebanku kreditors ar viņu sadarbojas. Protams, augsts ienākumu līmenis pats par sevi negarantē zemas procentu likmes, taču kopā ar citiem faktoriem tas var būtiski samazināt kopējās kredītkartes izmaksas. Investējot resursus un laiku savā izglītībā, kāpjot arvien augstāk pa karjeras kāpnēm, Tu pakāpeniski nodrošināsi sev pieeju lielākam kredītlimitam un izdevīgākiem kredītkartes izmantošanas nosacījumiem.

3. Veido ilgtermiņa attiecības ar kreditoru

Tas attiecas uz cilvēkiem, kuri dod priekšroku banku kredītkartēm. Ja nebanku kredītdevēji gandrīz vienmēr piedāvā vienādus aizņemšanās nosacījumus jaunajiem un pastāvīgajiem klientiem, tad bankās cilvēkam no malas vienmēr būs pieejams mazāks pakalpojumu apjoms nekā sen pazīstamam bankas klientam. SEB banka, Swedbanka, Citadele un citas Latvijas iedzīvotāju vidū populāras bankas piedāvā īpaši izdevīgas kredītkartes saviem pastāvīgajiem klientiem.

Kā redzi, kredītkarte ir kaut kas daudz lielāks par vienkāršu aizdevumu, ko aizņēmējs saņem savā bankas kontā. Tā var būt noderīga gan mājās, gan braucienā, gan ikdienā, gan īpašās situācijās. Taču kur gan meklēt kredītkarti, kas ideāli atbilst Tavām prasībām? Protams, šeit – NetCredit.lv!

NetCredit – Tavs pavadonis kredītkaršu nozarē

Mēs, kredītu salīdzināšanas portāls NetCredit.lv, piedāvājam salīdzināt kredītkartes un izvēlēties tieši Tev piemērotāko. Īpašu uzmanību mēs pievēršam nebanku kredītkartēm, jo tās ir pieejamas ātrāk un salīdzinoši vienkāršāk nekā banku kredītkartes. Izvēlies mūsu platformu, lai salīdzinātu:

 • kredītlimitu;
 • atmaksas termiņu;
 • procentu likmes;
 • bezprocentu piedāvājumus jaunajiem klientiem;
 • kartes papildu izmaksas (izgatavošanas, piegādes un apkalpošanas komisijas).

Kredītkarte paver durvis uz plašām iespējām, kas jāizmanto prātīgi. Aicinām Tevi rūpīgi izvērtēt savu maksātspēju, iespēju ievērot kredītkartes līguma prasības un arī kredītkartes nepieciešamību. Bet, ja esi pārliecināts, ka kredītkarte būs Tev noderīga, salīdzini piedāvājumus un piesakies labākajam!

Scroll Up