Kā uzsākt savu biznesu no nulles Latvijā?

Pašam savs bizness – kuram gan nav ienākusi prātā šāda ideja? Un tomēr no pirmās domas par uzņēmējdarbību līdz uzņēmuma reģistrācijas un panākumu gūšanas ejams tāls ceļš. Atvērt uzņēmumu ir samērā viegli, taču jauna biznesa dzīvotspēja lielā mērā ir atkarīga no rūpīgi pārdomātas attīstības stratēģijas. Ja arī Tu domā par to, kā uzsākt savu biznesu no nulles Latvijā, šis raksts ir paredzēts tieši Tev – lasi, iegaumē noderīgu informāciju un sper pirmos soļus sava sapņa virzienā!

Kā uzsākt savu biznesu no nulles Latvijā: 3 pamatsoļi

Supervaroņu komanda: Tu un Tavi biedri

Ikviena uzņēmuma veiksmes stāsts sākas ar netriviālu biznesa ideju. Reizēm idejas autors ir viens cilvēks, taču itin bieži uzņēmuma pamatus veido vismaz divi. Ļoti noderīgi, ja topošajiem uzņēmējiem ir izglītība dažādās nozarēs, piemēram, biznesa vadībā un mārketingā. Ja Tev šķiet, ka paša izdomātā biznesa ideja nav pilnīga, droši meklē atbalstu draugu lokā. Kas zina, varbūt tieši Tavam studiju biedram radīsies doma, kā pilnveidot Tavu ideju!

Idejas un motivācija biznesa dibināšanai nerodas no zilā gaisa. Padomā, kādas uzņēmējdarbības nozares Tev ir vistuvākās un reizē – vispieprasītākās sabiedrībā. Piemēram, Tu prāto, kā uzsākt savu biznesu internetā. Interneta veikalu ir simtiem, tāpēc kārtējais veikals, kas tirgo elektroniku un kosmētiku, var nebūt veiksmīgs. Savukārt interneta veikals, kas ir orientēts uz specifisku mērķauditoriju un tirgo preces, kuras nevar atrast citās tirdzniecības platformās, var atnest panākumus jau īstermiņā.

Biznesa plāns – topošā uzņēmuma svarīgākais dokuments

Kas jāzina, uzsākot biznesu? Ka biznesa plāns ir Tavu nākotnes panākumu atslēga. Tieši biznesa plāns parāda biznesa idejas dzīvotspēju un topošā uzņēmuma izaugsmes potenciālu.

Internetā Tu vari atrast daudz dažādu ieteikumu, kā izstrādāt biznesa plānu, un mēs atgādināsim tikai pamata vadlīnijas:

  • biznesa plāns sākas ar kopsavillkumu, kurā ir apkopota galvenā informācija par uzņēmumu un pamata finanšu rādītāji;
  • biznesa plānā ir skaidri jāapraksta uzņēmuma līdzekļi, esošās kredītsaistības;
  • biznesa plānam jāsatur nozares izpēte un uzņēmuma pozicionējums, konkurentu analīze un uzņēmuma stipro un vājo pušu, draudu un iespēju apraksts;
  • biznesa plānā jābūt skaidram produkta vai pakalpojuma raksturojumam, mārketinga un finanšu plānam, kā arī plānotā projekta realizācijas aprakstam.

Domājot, kā uzsākt savu biznesu soli pa solim, neaizmirsti, ka biznesa plāns nav nedz radoša reklāma, nedz sausa atskaite. Rakstot plānu, padari to pievilcīgu potenciāliem investoriem, pieturoties pie biznesa komunikācijas normām!

Noslēdzošais posms – Uzņēmumu reģistrs

Latvijā tiek izšķirtas trīs uzņēmējdarbības formas: individuālais komersants, personālsabiedrība un kapitālsabiedrība, kas savukārt iedalās akciju sabiedrībā un sabiedrībā ar ierobežotu atbildību. Lai reģistrētu uzņēmumu, Tev jāiesniedz Uzņēmumu reģistrā dokumentu paka, kurā noteikti jāiekļauj:

  • atbilstošās formas pieteikums;
  • nekustamā īpašuma īpašnieka rakstiska atļauja reģistrēt uzņēmuma juridisko adresi attiecīgajā īpašumā;
  • kvīts par valsts nodevas apmaksu;
  • kvīts par oficiālo publikāciju “Latvijas Vēstnesī”.

Papildus šiem dokumentiem Tev būs nepieciešami arī citi, atkarībā no izvēlētā uzņēmējdarbības veida. Piemēram, lai reģistrētu SIA, jāiesniedz arī dibināšanas līgums, sabiedrības statūti, izziņa par pamatkapitāla apmaksu un daži citi dokumenti. Pilnu sarakstu skaties Latvijas Attīstības un investīciju aģentūras mājaslapā.

Ar to arī beidzas pats pirmais uzņēmuma izveidošanas posms – kad visas formalitātes ir nokārtotas un nodevas apmaksātas, Tu vari likumīgi saukt sevi par uzņēmēju. Taču patiesībā viss sarežģītākais un interesantākais tikai sākas, jo Tavā priekšā ir jauni izaicinājumi. Kā piesaistīt finansējumu? Kur meklēt investorus? Kā pozicionēt savu uzņēmumu konkurentu vidū Pamēģināsim atrast atbildes!

netcredit-blog-naudas-avoti-biznesam-1024x536

3 naudas avoti Tavam biznesam

Kā uzsākt savu biznesu bez naudas? Šo jautājumu sev uzdod liela topošo uzņēmēju daļa. Patiesībā tikai nelielam uzņēmēju procentam izdodas pilnībā izvairīties no investoru piesaistes uzņēmējdarbības sākumposmā. Bizness prasa naudu, un jo ātrāk Tu iemācīsies komunicēt ar potenciāliem investoriem un finanšu partneriem, jo ātrāk adaptēsies jaunajā vidē. Lūk, trīs uzņēmuma finansēšanas varianti, kas pieejami mūsdienās!

  1. Aizdevums biznesam

Kredītus uzņēmējiem piešķir ne tikai bankas, bet arī nebanku kredītdevēji. Aizdevumi biznesa uzsākšanai ir pieejami:

  • bez ķīlas – ja prasītā summa ir salīdzinoši neliela, uzņēmumam ir dzīvotspējīgs biznesa plāns, un kreditors ir pārliecināts par uzņēmuma veiksmi;
  • pret ķīlu – ja kredīta summa ir ievērojama un/vai kreditors saskata riskus aizdevuma piešķiršanā.

Aizdevums uzņēmējiem var būt pieejams arī kā kredītlīnija. Atšķirībā no parasta kredīta, kas tiek pārskaitīts uz aizņēmēja bankas kontu pilnā apjomā, kredītlīnija ļauj izņemt vajadzīgās summas pēc nepieciešamības, piešķirtā kredītlimita ietvaros.

Nebanku kredīts biznesam ir viens no ātrākajiem fnanšu atbalsta veidiem, jo pieteikšanās kredītam notiek internetā. Taču ņem vērā, ka kredīta piedāvājums tiek izstrādāts individuāli, tāpēc pieteikuma izskatīšana aizņem vairāk laika nekā citu interneta kredītu gadījumā.

  1. ES struktūrfondi

Viena no Eiropas Savienības prioritātēm ir uzņēmējdarbības veicināšana, tāpēc ES struktūrfondi ik gadu pešķir ievērojamus finanšu līdzekļus jaunajiem un esošajiem uzņēmējiem. Latvijā ES fondu līdzekļi ir pieejami uzņēmējiem ar valsts finanšu institūcijas ALTUM starpniecību. ALTUM piedāvājumā ir vairākas biznesa atbalsta programmas:

  • starta aizdevums;
  • mikrokredīts;
  • start-up attīstības fonds;
  • sākuma riska kapitāls u.c.

Lai saņemtu ES fondu finanšu atbalstu, uzņēmējam ir jāatbilst fondu prasībām, piemēram, jāveicina nodarbinātība, jācīnas ar sociālo atstumtību, jāuzlabo valsts infrastuktūra un kopējā konkurētspēja.

Ja domā, kādu biznesu uzsākt laukos, noteikti pievērs uzmanību tam, kāda tipa uzņēmumi var saņemt ES atbalstu. Lauksaimniecības un zivjsaimniecības uzņēmumiem ir labas izredzes saņemt aizdevumu ar ES fondu līdzekļiem, tāpat kā sociālās uzņēmējdarbības uzsācējiem, uzņēmumiem, kas veicina pārrobežu sadarbību, start-up uzņēmumiem.

ALTUM mērķauditorija var saņemt finanšu atbalstu ar draudzīgiem nosacījumiem, tāpēc vērts pieteikties kredītam, ja atbilsti ES fondu kritērijiem.

  1. Privātie investori

Saukti par biznesa enģeļiem, privātie investori ir pieredzējuši uzņēmēji, kuri iegulda savus līdzekļus citu cilvēku projektos. Sadarbojoties ar biznesa enģeļiem, jaunie uzņēmēji iegūst vairākas priekšrocības, piemēram:

  • operatīvu un apjomīgu līdzekļu ieguldīšanu;
  • ienākšanu investora kontaktu lokā.

Taču ņem vērā, ka saņemt privātā investora atbalstu var būt sarežģītāk, nekā parastu biznesa aizdevumu. Investors iegulda personīgos līdzekļus, tāpēc Tev viņš jāieinteresē un jāpārliecina, ka Tavam projektam ir straujš izaugsmes potenciāls. Paveikt šo uzdevumu palīdzēs kvalitatīvi izstrādātais biznesa plāns.

Kā redzi, atbilde uz jautājumu “kā uzsākt savu biznesu no nulles” ir niansēta un saturiski piesātināta. Ikvienam jaunajam uzņēmējam ir pieejami vairāki finanšu atbalsta varianti, taču veiksmīgam biznesam nepieciešama ne tikai nauda, bet arī zināšanas.

Mēs, Netcredit.lv, nevaram pateikt priekšā inovatīvas biznesa idejas vai sniegt nekļūdīgu padomu, kā uzsākt uzņēmējdarbību. Taču mēs varam palīdzēt atrast piemērotu aizdevumu biznesa attīstībai, un tas jau nav maz. Prāto, kā uzsākt savu biznesu no nulles Latvijā? Uzzini, kādi kredīti uzņēmumiem ir pieejami, un izvēlies nepieciešamo finanašu atbalstu!

Scroll Up