Patēriņa kredītu salīdzinājums ar citiem ilgtermiņa aizdevumiem: ko izvēlēsies Tu?

Pēc Latvijas Bankas kredītu reģistra datiem, 2018. gadā patēriņa kredītam ir lielākais īpatsvars aktīvo kredītsaistību vidū – 38,1% no visiem aizņēmējiem ir noformējuši patēriņa kredītu bankās un pie nebanku aizdevējiem. Patēriņa kredītu salīdzinājums palīdzēs atrast atbildi uz jautājumu – kāpēc tieši šis aizdevumu veids ir izpelnījies tik lielu popularitāti?

Patēriņa kredīts ir parocīgs un samērā vienkārši pieejams aizdevums. Mūsu jaunākajā rakstā parunāsim par to, kādās situācijās vērts apdomāt pieteikšanos patēriņa kredītam, kas jāņem vērā, un kā nekļūdīties savā izvēlē. Paliec ar NetCredit.lv un uzlabo savas zināšanas par kredītiem!

Salīdzināt Patēriņa Kredītus
 

Kas ir patēriņa kredīts?

Patēriņa kredīts ir ilgtermiņa aizdevums ar lielu kredītlimitu. Galvenie kredīta raksturojumi ir šādi:

 • kredītlimits no dažiem simtiem līdz vairākiem tūkstošiem eiro;
 • atmaksas termiņš vidēji no 3 līdz 5 gadiem;
 • fiksēta procentu likme;
 • fiksēts kredīta atmaksas grafiks.

No vienas puses viss ir vienkārši – patēriņa kredīts bez ķīlas ir paredzēts kredīta ņēmēja privātajam patēriņam: ikdienas tēriņiem, neieplānotiem pirkumiem, dažādiem dzīves plāniem u.tml. Taču patēriņa kredīts nebūt nav vienīgais aizdevuma veids, jo gan bankas, gan nebanku kredītdevēji piedāvā arī citus aizdevumus, piemēram:

 • ātros kredītus jeb aizdevumus līdz algas dienai;
 • kredītkartes;
 • kredītlīnijas.

Visi šie aizdevumi arī ir paredzēti privātajam patēriņam (atšķirībā no hipotekārajiem kredītiem un līzingiem, kas ir piemēroti konkrētas preces – nekustamā īpašuma vai transportlīdzekļa, – iegādei). Kāpēc sīvā konkurencē tieši patēriņa kredītam izdodas turēties populārāko aizdevumu reitinga augšgalā? Noskaidrosim to raksta turpinājumā!

Patēriņa kredītu salīdzinājums ar citiem aizdevumu veidiem

Kredīti iedalās īstermiņa un ilgtermiņa aizdevumos. Īstermiņa jeb ātrais kredīts ir paredzēts tikai neieplānotiem ikdienas tēriņiem, jo kredītlimita summa ir samērā neliela, bet atmaksas termiņš – tikai 30 dienas. Savukārt ilgtermiņa aizdevumi ir daudzveidīgāki. Papildus patēriņa kredītam, patērētājiem ir pieejamas kredītlīnijas un kredītkartes.

Kredītlīnija – finanšu drošības spilvens

Kredītlīnija ir patēriņa kredīta paveids, kas ir piemērots ilgtermiņa tēriņiem. Atšķirībā no patēriņa kredīta, kas pilnā apjomā tiek pārskaitīts uz aizņēmēja bankas kontu, kredītlīnija ļauj aizņēmējam pašam izņemt no kredītlīnijas konta vajadzīgās summas. Procentu maksa tiek aprēķināta tikai par iztērētajām summām un, atmaksājot iztērēto, kredīta ņēmējs var aizņemties atkārtoti viena līguma ietvaros. Kredītlīnija var būt noderīga, ja ir gaidāmi ilgtermiņa tēriņi, piemēram:

 • aizņēmēju sagaida ilgstoša ārstēšanās;
 • ir uzsākts remonts, taču nav izveidota tāme un nav aprēķinātas kopējās remonta izmaksas;
 • ir plānots liels notikums, piemēram, kāzas, un nav zināms, vai pašu iekrājumi būs pietiekami.

Kredītlīnijas galvenās priekšrocības ir elastīga aizdevuma atmaksa (aizņēmējs var veikt minimālās ikmēneša iemaksas vai norēķināties ar kreditoru ātrāk) un iespēja izņemt naudu pakāpeniski.

Kredītkarte – papildu līdzekļi ērtākiem norēķiniem

Kredītkarte jeb kredītlīnija uz karti ir vēl viens aizdevuma veids, ko var izmantot pēc nepieciešamības. Kredītkartes īpašnieks maksā procentus tikai par iztērēto kredītlimita apjomu un var veikt minimālos vai lielākus ikmēneša maksājumus. Taču svarīgi atcerēties, ka kredītkartei ir vairākas atšķirības no kredītlīnijas:

 • par kartes apkalpošanu tiek iekasēta ikmēneša komisijas maksa;
 • dažām kredītkartēm ir pieslēgta pirkumu apdrošināšana;
 • kredītkartes kredītlimita robežas nav tik lielas, kā kredītlīnijai un patēriņa kredītam;
 • kredītkartes noformēšana ir laikietilpīgāka, jo karte jāizgatavo, jāpiegādā un jāaktivizē.

Kredītkarte kalpo par papildu finanšu drošības garantiju, jo kredītkartes īpašnieks var atļauties drusku vairāk un neatlikt svarīgus pirkumus uz vēlāku laiku – ar nosacījumu, ka iztērēto summu atmaksa neradīs sarežģījumus. Kredītkarte var būt noderīga ceļojumā, bet kredītlīniju var izmantot kā naudas rezervi nākotnes tēriņiem.

Par spīti atšķirībām, visiem ilgtermiņa aizdevumiem ir arī kopīgās pazīmes. Patēriņa kredīti, kredītlīnijas un kredītkartes:

 • ir pieejami gan bankās, gan pie nebanku aizdevējiem;
 • tiek piešķirti bez galvojuma un ķīlas;
 • var tikt izmantoti dažādiem mērķiem, kas nav jāmin kredīta pieteikumā.

Lai nepārmaksātu par kredītu, svarīgi ir izvēlēties konkrētai situācijai piemērotāko aizdevuma veidu. Uzzini, kā to izdarīt, raksta turpinājumā!

TOP situācijas, kad var palīdzēt patēriņa kredīts

Patēriņa kredīts bez galvotāja un ķīlas var būt labs risinājums, kad vienreizējiem tēriņiem ir nepieciešama liela naudas summa, un pirkums jāveic nekavējoties. Salīdzinājumā ar kredītlīniju un kredītkarti, patēriņa kredīts uzreiz ir pieejams aizņēmējam pilnā apjomā. Parasti šādam kredīta veidam piesakās, ja nauda ir vajadzīga:

 • remontam. Gan kosmētiskais remonts, gan mājokļa pārbūve prasa ievērojamus tēriņus, tāpēc kredīts ir alternatīva patstāvīgai naudas krāšanai vairāku mēnešu un pat gadu garumā. Patēriņa kredīts ļauj iegādāties labākos būvmateriālus, mēbeles un interjera aksesuārus un apmaksāt kvalificētu strādnieku darbu;
 • steidzamiem medicīniskajiem tēriņiem. Operācija vai neatliekama vizīte pie zobārsta gandrīz vienmēr nozīmē lielu rēķinu, ko ne vienmēr var segt no iekrājumiem vien. Ilgtermiņa aizdevums ļauj apmaksāt svarīgus pakalpojumus un pakāpeniski atmaksāt kredītu daudzu mēnešu garumā;
 • lielam pirkumam. Patēriņa kredītu var izmantot, lai apmaksātu sadzīves tehniku, datortehniku, jaunu virtuves iekārtu. Lai gan daudzi pārdevēji piedāvā šādas preces līzingā, dažkārt patēriņa kredīta nosacījumi ir izdevīgāki.

Ja šaubies, ka Tavā situācijā piemērotākais ir tieši patēriņa kredīts, uzdod sev jautājumu – vai papildu nauda ir nepieciešama tikai vienu reizi vai būs vajadzīga arī nākotnē, jo kopējā aizdevuma summa nav zināma? Pirmajā gadījumā Tev var noderēt patēriņa aizdevums, otrajā – citi kredītu veidi. Konkrētam pirkumam izvēlies patēriņa kredītu, ilgtermiņa tēriņiem – kredītlīniju vai kredītkarti.

Taču, neatkarīgi no tā, kādam mērķim Tev ir nepieciešams aizdevums, aizņēmējam jebkurā gadījumā jāievēro kreditora noteikumi. Raksta noslēgumā pastāstīsim, kā pārbaudīt savas izredzes saņemt vēlamo aizdevumu!

Ideāla kredīta ņēmēja portrets

Galvenais nosacījums patēriņa kredīta saņemšanai ir pietiekama maksātspēja un stabila finanšu situācija. Ne patēriņa aizdevums, ne kāds cits kredīta veids nav paredzēts cīņai ar hronisko naudas trūkumu un esošo parādu dzēšanai, tāpēc spēja atmaksāt aizdevumu termiņā ir pirmais, ko pārbauda aizdevējs.

Lai saņemtu patēriņa kredītu, Tev jābūt:

 • Latvijas valstspiederīgajam;
 • noteiktā vecumā (vairums kredītdevēju piešķir aizdevumus personām no 20 līdz 65 gadiem);
 • ar aktīvu mobilā tālruņa pieslēgumu un kontu vienā no Latvijā strādājošajām bankām;
 • ar stabiliem un oficiālajiem ienākumiem.

Kāpēc oficiālie ienākumi arī ir svarīgs kritērijis aizdevuma saņemšanai? Tāpēc ka aizdevējs var pieprasīt ienākumus apliecinošos dokumentus, piemēram, bankas konta izrakstu. Ja alga tiek izmaksāta aploksnē, pārbaudīt kredīta pretendenta maksātspēju nav iespējams, un aizdevums var tikt atteikts.

Patēriņa kredīts ir saņemams samērā vienkārši – ja Tu atbilsti kreditora prasībām, pieteikšanās, pieteikuma izskatīšanas un naudas pārskaitīšanas process aizņem mazāk par vienu darba dienu. Gadījumā, ja ir vajadzīga ļoti apjomīga summa, kreditoram var būt nepieciešams drusku vairāk laikā, taču kopumā patēriņa kredīts bez ķīlas un galvojuma ir viens no ātrākajiem veidiem, kā mūsdienās aizņemties naudu.

Salīdzināt Patēriņa Kredītus
 

Patēriņa kredīts var palīdzēt tikt galā ar neparedzētiem tēriņiem un piepildīt sen lolotos plānus, taču, lai aizņemšanās būtu veiksmīga, kredīts jāizvēlas ļoti uzmanīgi. Patēriņa kredītu salīdzinājums NetCredit.lv portālā palīdzēs Tev atrast aizdevumu ar izdevīgākajiem nosacījumiem – izmanto mūsu platformu pats un iesaki arī saviem draugiem!

Scroll Up