Kredītkarte palika pazaudētā makā? Risinājums ir!

Lielbritānijas statistika saka, ka tikai viens no pieciem pazaudētiem makiem atgriežas pie īpašnieka, un nav iemesla domāt, ka Latvijā dati ir krietni citādāki. Ja maks vairs nav atrodams ne somā, ne kabatā, ne attālākajā mājas nostūrī, jārīkojas ātri, jo kredītkarte un personību apliecinošie dokumenti var tikt izmantoti nekrietnos nolūkos. Esam sagatavojuši pamācību ar ieteikumiem, ko un kad darīt pēc maka zaudēšanas. Lasi un iegaumē!

3 lietas ko pārbaudīt, ja zaudēts maks

Maka zaudēšana var iedzīt pamatīgā stresā, taču pirms zvanīt uz policiju, vērts pārliecināties, ka maks tiešām ir zaudēts, nevis vienkārši iekritīs starp dīvāna spilveniem vai atstāts automašīnā. Ja nevari atrast maku, vispirms pārbaudi:

  • visas bikses un somas. Vīrieši parasti glabā makus bikšu kabatā, sievietes – somā. Mainot somu vai bikses, var gadīties piemirst pārlikt maku no vienas vietas uz otru, tāpat, pārģērbjoties, maku var aizmirst garderobē, skapī vai guļamistabā;
  • automašīnas salonu. Pārliekot mantas un pārnesot dienas pirkumus uz māju var piemirst maku mašīnas salonā, īpaši, ja kādu iemeslu dēļ esi to izņēmis;
  • visas vietas, kur esi bijis dienas laikā: darbu, kafejnīcas, sporta klubu, bāru utt. Apzvani iestādes un noskaidro, vai neesi tur aizmirsis savu maku.

Bet, ja tik viegli atgriezt maku neizdodas, jāķeras klāt maka zaudēšanas seku novēršanai. Liekais uztraukums te nepalīdzēs – saglabā mieru un rīkojies tā, kā iesaka policija un finanšu drošības eksperti.

3 drošības pasākumi pēc maka zaudēšanas

Skaidrā nauda ir tikai daļa no tā, ko zaudē kopā ar maka zaudēšanu vai zādzību. Patiesībā, reti kurš mūsdienās glabā maciņos lielas naudas summas, tāpēc skaidrās naudas izteiksmē zaudējumi parasti nav lieli. Taču katram cilvēkam makā glabājas arī dokumenti: eID karte, vadītāja tiesības, kredītkarte. Ļaundari var izmantot šos dokumentus, lai tiktu pie cietušā bankas konta vai lai noformētu aizdevumu, tāpēc par dokumentu zaudēšanu obligāti jāziņo valsts un finanšu iestādēm. Trīs dokumentu veidi, kas jānomaina pēc maka zaudēšanas, ir:

Kredītkarte

Ja kredītkarte un debetkarte nonāk ļaundara rokās, un vēl kopā ar to īpašnieka personību apliecinošo dokumentu, sekas var būt ļoti skumjas. Ja maks nekur nav atrodams, pirmām kārtam ir jānobloķē kredītkartes un norēķinu kartes, lai zaglis netiktu klāt cietušā naudas līdzekļiem.

Ātrākais veids, kā pieteikt kredītkartes bloķēšanu, ir piezvanīt pa tālruni un informēt kartes izsniedzēju par izveidojušos situāciju. Citi komunikācijas kanāli, piemēram, e-pasts, šajā gadījumā nenodrošina pietiekami operatīvu reakciju no bankas puses, bet maka zaudēšanas gadījumā vērtīga ir katra minūte.

Kredītkarte tiek bloķēta pēc īpašnieka personības pārbaudes, tāpēc esi gatavs atbildēt uz papildu jautājumiem un, nepieciešamības gadījumā, doties uz finanšu iestādi, lai apliecinātu savu identitāti.

Personību apliecinošie dokumenti

Mūsdienās pase parasti paliek mājās, bet ikdienā cilvēki ņem līdzi eID karti, kas lieliski ietilpst makā un glabājas līdzi norēķinu kartēm. Sliktā ziņa ir tā, ka pēc maka zaudēšanas eID karte būs jāatjauno par pilnu cenu, labā ziņa – ka to var viegli atjaunot, griežoties Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes filiālē. eID karšu īpašniekiem jāatceras, ka:

  • jaunai eID kartei jāpiesakās 30 dienu laikā kopš vecās kartes zaudēšanas;
  • ja kartē ir aktivizēti e-paraksta sertifikāti, tie ir jāaptur pēc iespējas ātrāk. Ar sertifikātu apturēšanu nodarbojas VAS „Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC), ar kuru var sazināties pa tālruni 67108787.

Vadītāja tiesības

Auto vadītāji parasti glabā savas tiesības makā, kopā ar citiem dokumentiem, tāpēc kopā ar kredītkartēm ir jāatjauno arī tiesības. Lai to izdarītu, īpašniekam jāinformē CSDD par tiesību zaudēšanu un jāpiesaka jaunu izgatavošanu. Nozaudētas vai nozagtas tiesības atjauno bez atkārtota eksāmena, taču vadītājam ir jāiziet medicīniskā pārbaude un jānofotografējas jaunām tiesībām. Tas ir maksas pakalpojums, un ar cenrādi var iepazīties CSDD mājaslapā.

Dokumentu atjaunošana ir mazpatīkams, bet nepieciešams uzdevums. Nevienam negribas pavadīt laiku rindās un tērēt darba dienu gājienam uz banku, tāpēc finanšu iestādes piedāvā jaunus risinājumus kredītkaršu bloķēšanai un atjaunošanai. Noslēgumā gribam Tev pastāstīt par nebanku kredītkaršu priekšrocībām!

Nebanku kredītkarte – vēl ērtāk lietojama

Vai zināji, ka mūsdienās kredītkartes var saņemt ne tikai bankā, bet arī nebanku finanšu iestādē? Tādi uzņēmumi kā Revolut un Weststein piedāvā Visa un MasterCard kredītkartes, kas nav piesaistītas lietotāja bankas kontam un ir izmantojamas visā pasaulē, gan lokālajos veikalos, gan tiešsaistē. 

Nobloķēt nebanku kredītkarti ir tikpat viegli kā to izmantot – kartes nozaudēšanas vai zādzības gādījumā lietotājam vienkārši jāsazinās ar pakalpojuma sniedzēju vai jābloķē karte patstāvīgi ar mobilās aplikācijas palīdzību. Tik vienkārši un operatīvi!

Izvēloties jaunu kredītkarti, pievērs uzmanību ne tikai kredītlimitam un procentu likmei, bet arī tam, kā kartes izsniedzējs aizsargā klientu datus un līdzekļus. Uzzini vairāk par Revolut un Weststein pakalpojumiem mūsu platformā un dalies ar zināšanām savu draugu lokā!

Scroll Up